Google’in Yapay Zekası AlphaGo, İnsanı Yine Yendi!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

İnsan ve Yapay Zeka Go Turnuvasında Karşı Karşıya

Google, Deepmind şirketini 2014 yılında satın almasıyla yapay zeka adına büyük bir adım atmıştı. Alphago adını verdiği yani Go Oyununu oldukça iyi bilen bir bir yazılım geliştirdi. Geçtiğimiz günlerde Go oyununun Avrupa Şampiyonu Fan Hu ile yaptığı turnuvada hepsinde galibiyet yakalayarak adını tüm Dünya’da duyurmayı başarmıştı. Ancak Deepmind şirketi için bu başarı yeterli değildi. Ancak bu Google’nin öğrenebilen yapay zekası için yeterli bir başarı değildi.

yapay zekaa

Yapay Zeka 3 te 3 Yaptı!

Daha dişli rakiplerle karşı karşıya gelmeliydi. İşte birkaç gün önce ise Seul’de gerçekleşen turnuvada Go oyununda efsane olmuş oyuncu Lee Sedol ile karşı karşıya geldi. Ancak sonuç değişmedi. Yapay zeka bir kez daha Go oyununda insanı yenmeyi başardı. Hem de yapılan 3 maçın üçünde de.

5 maç yapılması planlanan turnuvada oyunun devam etmesine gerek bile kalmadan Alphago yenmiş oldu. Yapılan bu turnuva Youtube ve birçok televizyon kanalında canlı olarak seyirciyle buluştu. Yenilginin ardından siz düşünün artık Lee Sedol’un surat ifadesini.

lee-sedol

Belki şuan depresyona bile girmiş olabilir. Sen yıllarca şampiyon ol gelsin bir yapay zekâ seni yerle bir etsin. Yapay zeka dur durak bilmiyor öyle değil mi? Korkmalı mıyız? Bu konu hakkında görüşlerinizi bekliyoruz 🙂

Go Oyunu Nasıl Oynanır ?

Haberimizi anlattık bitirdik ama nedir bu Go oyunu? Merak eden değerli okuyucularımız için Go oyununun tarihinden ve nasıl oynandığından birazcık bahsedeceğiz. Go, kökeni Çin’e dayanan bütün Doğu Asya’da tanınıp oynanan Dünya’nın en eski oyunlarından biridir. Oyunda siyah ve beyaz renklerdeki küçük ve yuvarlak taşlar kullanılır. Oyuna öncelikle siyah taş başlar. Siyah taşın kim olacağını karar vermek içinse; öncelikle beyaz oyuncu sayısını bilmeden eline rastgele birkaç tane taş alır.

go-oyunu

Siyah oyuncu ise, beyaz oyuncunun elinde bulunan taşların sayısının tek mi yoksa çift mi olduğunu bulmaya çalışır. Eğer bulursa, siyah oyuncu siyah oyuncu olarak kalır. Eğer bulamazsa beyaz oyuncu, siyah oyuncu olur. Ve siyah oyuncu oyuna başlar. Sırası gelen oyuncunun kendi taşını oyun tahtasındaki mümkün olan bir yere yerleştirmesiyle oyun devam eder. Tahtaya konulan taşlar esir alınmadığı müddetçe oyun sonuna kadar hareket etmezler. Tüm taşlar aynı değere sahiptir ancak önemli olan taşlar arasındaki stratejik konumdur. Oyun sonucunda ise en çok alana sahip olan oyuncu oyunu kazanmış olur.

çin-go-oyunu

Küçük Bir Benzetmeyle Açıklarsak;

Oyunun temel amacı şöyle bir benzetmeyle açıklanabilir: İki general bir bölgeyi kontrol altına almak istemektedir. Bunun için ilk önce gözetleme kuleleri dikerler ve sonra da kendileri için güvenli bir pozisyon kurmaya çalışırlar. Oyunun amacı rakibi tamamen ortadan kaldırmaktan veya taşlarını esir almaktan çok onun karşısında avantajlı bir konuma geçmek, kendi taşlarınızla mümkün olabildiğince çok alanı kontrol altında tutmaktır.

Aslında bu oyun Çin’de oynandığı yıllar süresince gerek ülkenin savaş stratejilerine gerekse ülke yönetimine kadar birçok alanda kaynaklık etmiştir. Yine uzak doğu ülkesi olan Japonya’da da yaşam felsefesi olarak benimsenmiştir. Öyle ki Go oyunu oyun olmaktan çıkıp ülkelerde birçok yönden izler bırakmış nadir oyunlardandır.

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

⇒ Wikipedia, Hürriyet 

İrem Kayar

İrem Kayar

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi. Teknolojiye ilgili, araştırmayı seven, 3d yazıcı meraklısı, fotoğraf çekmeye bayılan, her daim neşeli bir mühendis adayı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google’in Yapay Zekası AlphaGo, İnsanı Yine Yendi!

0