Google’dan 5G İnternet Teknolojisi Sunacak İHA Projesi: SkyBender

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

5G İnternet Teknolojisi İHA Projesi: SkyBender

Bildiğiniz gibi her geçen gün hem Facebook hem de Google’ın geliştirdiği insansız hava araçlarıyla internet dağıtımı yapılması düşünülen projelerin haberlerini duyuyoruz. Gün geçmiyor ki bir yeni iddialı haberle daha karşılaşmayalım.

İşte bu projelerden en yenisi Google’dan geldi. The Guardian’ın haberine göre Google, ‘‘SkyBender’’ projesinin testlerine bile başlamış. Bu projenin 5G internet teknolojinin temelini oluşturabileceği gibi hayli iddialı düşünceler mevcut. İşte projenin detayları;

Google’ın üzerinde çalıştığı insansız hava aracı projelerinden olan ‘‘SkyBender’’ 5G internet teknolojisini tüm Dünya’ya sunmayı planlıyor. The Guardian’ın haberine göre; Google, Güneş enerjisiyle çalışabilen internet drone’larının üretimini ve test işlemlerini New Mexicoda bulunan gizli bir uzay üssünde gerçekleştiriyor. Şirket, bu çalışmalarını “Project SkyBender” olarak adlandırdıkları bir girişim sayesinde yürütüyor.

virgin galactic lepicallidus

Hatta sahibinin Richard Branson olduğu uzay yolculuğu seferleri düzenlemek için kurulan ‘‘Virgin Galactic’’ şirketinden devasa bir hangar alanı bile kiraladığı ve hangar kirası olarak Virgin Galactic’e günlük 1000 dolar ödediği ve uzay üssü için de cebinden ekstradan 300 bin dolar daha çıktığı gelen haberler arasında yer alıyor. Peki bu proje ile Google bizlere neler sunacak?

New Mexico Spaceport Merkezi’nde uçuş kontrol ofisi. Fotoğraf: New Mexico Spaceport

SkyBender projesi oldukça ilginç bir teknolojiyi bünyesinde barındırıyor. Bu proje; insansız hava aracıyla, Milimetre Dalga Teknolojisini kullanarak oldukça yüksek bir internet hızına ulaşmamızı sağlayacak. Hâlihazırda kullanıldığında söz konusu bu teknoloji sayesinde her saniyede gigabaytlarca veri, modern 4G LTE’nin 40 katına çıkan hızlarla iletilebilecek.

Hatta ileride milimetre dalga teknolojisinin 5G internet teknolojisine temel oluşturabileceği düşünülüyor. Seattle’da Washington Üniversitesi elektrik mühendisliği profesörü olan Jacques Rudell,  mevcut cep telefonu spektrumu kalabalık olduğu için milimetre dalgalarının yeni bir spektrum oluşturacak olmasını bu teknolojinin en büyük avantajı olarak görmesine rağmen milimetre dalga yayınlarının cep telefonu sinyallerinden çok daha kısa bir menzile ulaşacağını söylüyor.

Google testing 5G drones which will bring Internet at 40 times the speed of 4G

Google, uzay üssü Amerika’da milimetre dalgalarıyla yaptığı testlerde 28 Ghze ulaştığını ancak 4G telefon sinyalinin ulaşabileceği mesafenin onda birinde bu hızın kaybolduğu görmüştür. Fazlı dizilim adını taşıyan bir sistem sayesinde Google milimetre dalgalarını daha uzun menzile yayabileceği belirtiliyor. Bunun çok karmaşık ve çok zor olduğunu belirten Rudell, Google’nin daha çok deneyime ihtiyacı olduğunu düşünüyor.

Google, 5G için temel oluşturabilecek milimetre dalga teknolojisini Centaur adını taşıyan güneş enerjisiyle çalışan insansız hava aracı ile test ediyor. Bu drone için gerekli parçalar ise Google’ın 2014’te Titan Aerospace’i satın almasının ardından kurduğu ‘‘Google Titan’’ isimli şirket tarafından geliştirilip karşılanıyor. Yine The Guardian’da yer alan habere göre, Google’ın elinde testleri önümüzdeki temmuz ayına kadar sürdürebilmek için ABD Federal İletişim Komisyonu’ndan izin aldığı söyleniyor. Görüyoruz ki insansız hava araçlarıyla tüm insanlığa internet sağlama konusunda oldukça önemli çalışmalar yapılmakta. Belki yakın gelecekte yapılan bu çalışmalar gerçekleşir, belli mi olur. Güzel günler!

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

-The Guardian 

İrem Kayar

İrem Kayar

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi. Teknolojiye ilgili, araştırmayı seven, 3d yazıcı meraklısı, fotoğraf çekmeye bayılan, her daim neşeli bir mühendis adayı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google’dan 5G İnternet Teknolojisi Sunacak İHA Projesi: SkyBender

0