Geveze Robot: Talking Ally

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Geveze Robot: Talking Ally

Birisiyle konuşuyorsunuz fakat konuştuğunuz kişi bariz bir şekilde başka bir şeyle ilgileniyor veya sizi dinlemiyor oysa ki ona anlatacak o kadar çok şeyiniz varken… Yalnızsınız, bir şeyler anlatacak kimseler yok mu etrafınızda? Birileri var ama sizi dinlemiyorlar mı?

Hiç dert etmeyin anlatacağınız şeyleri de sakın unutmayın. Çünkü Talking Ally sizinle konuşmak için geliştirilmiş bir robot hatta onunla konuşmazsanız sizinle uğraşmaktan asla çekinmiyor. Onu karşınıza alın ve içinizi dökün sizden asla sıkılmayacaktır.

gevezerobot1

Japonya’nın Toyohashi Üniversitesi bilim adamları, sizin ne zaman onu dinleyip, dinlemediğinizi bilen bir robot geliştirdi. Bakışlarınızı algılıyor. Bu robot siz onunla konuşmayı bıraktığınızda yaygara çıkarıyor; bağırıp, çağırıyor. Robotun küçük görünüşlü gövdesi bizlere Pixar lambasını hatırlatıyor. Talking Ally’nin bir insanla göz teması kurması için yüzünün ortasına yerleştirilmiş gözünü asla kırpmayan bir kamera bulunuyor. Bu kamera insan yüzünü izliyor. Servo motorları ve yaylar, robota şaşkınlık oluşturacak düzeyde bir hareket kabiliyeti sağlıyor.

Robot, insanların baktıkları yere göre onları yakalayıp insanlarla iletişime geçebiliyor. Televizyonun karşısına geçtiniz ve tuttuğunuz takımla ilgili önemli bir haber izliyorsunuz veya hava durumunu izliyorsunuz. Talking Ally size laf atmadan rahat edebilir mi hiç. Hemen Rss beslemesindeki spor haberlerini size anlatıyor veya hava durumuyla ilgili haberleri veriyor. Bir şeye karışmadan duramayan bu robot onunla ilgilenilmediği takdirde kendini belli etmek için elinden geleni yapıyor. Onunla göz teması kurduğunuzda size selam bile veriyor günlük hayatta birçok insan yüzünüze baktığı halde bir selamı çok görür ama böyle bir şey Talking Ally’de yok gayet samimi, sıcakkanlı ve oldukça geveze bir robot olarak geliştirilmiş.

gevezerobot2

Robotlarda algılama ve karar verme mekanizması konusunda her geçen gün yeni, daha ileri çözümler geliştirilmeye çalışılıyor. Bunun bizim için ne kadar iyi ya da kötü olduğu tam olarak bilinemezken insanların vücut dilini anlayan ve taklit eden bu robotların gelecekte insanlarla iletişim kurması açısından önemli bir adım olacağı kesin gibi gözüküyor. Kötü bir yanı ise robotların gün geçtikçe daha sinir bozucu bir hal almaları olsa gerek.

Güzel günler!

Popular Science

İrem Kayar

İrem Kayar

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi. Teknolojiye ilgili, araştırmayı seven, 3d yazıcı meraklısı, fotoğraf çekmeye bayılan, her daim neşeli bir mühendis adayı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geveze Robot: Talking Ally

0