Felçi Hastalar İçin Zihin Kontrolüyle Hareket Eden Uzuvlar Gelişiyor!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Felçi Hastalar İçin Zihin Kontrolüyle Hareket Eden Uzuvlar Gelişiyor!

Bazı nedenlerle uzuvlarını kaybeden hastalar ya da felçli insanların zihinlerini kullanarak robotik uzuvları kontrol edebildiği çalışmalar yapılmaya başlamıştı. Yolun başında olan bu çalışmalar da ne yazık ki hassas hareketler yapılamıyordu. Son yapılan çalışmalarla araştırmacılar daha hassas ve yumuşak hareketlerin mümkün olduğu bir sinirsel protez geliştirdiklerini açıkladı.

Standart sinirsel protezler beynin motor kontrol merkezi olan motor korteksten gelen sinyalleri robot uzvu kontrol eden bilgisayara bağlı bir kabloya iletiyor. Bu sinyaller fiziksel bir görevi ayrı ayrı hareketlere bölüyor. Bunun anlamı örneğin biz anlamasakta bacağımızı öne atmak için gereken aktiviteleri adım adım sıralamak gibi…

zihin kontrolü ile uzuv hareketi

Yeni Geliştirilen Protez

Yeni geliştirilen protezdeyse araştırmacılar beynin sinyal zincirinde bir basamak yukarı çıkarak hastanın posterior parietal korteksinden (PPC) gelen sinyalleri kullandı. Araştırmanın Caltech’te araştırmacı olan lideri Richard Andersen PPC’nin beyinde belirli bir hareketin amaç olarak belirlendiği kısım olduğunu belirtiyor.

Dört uzvu da felçli bir hastaya protezi taktıklarında hasta bir kişinin elini sıkmayı ve hatta bir bardağı kendi kendine bir şey içebilecek kadar sabit tutmayı başardı. Anderson bir sonraki aşamada dokunma ve konum algılarını da sisteme dâhil etmeyi planlıyor.

felçli insanlar zihin kontrolü

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Felçi Hastalar İçin Zihin Kontrolüyle Hareket Eden Uzuvlar Gelişiyor!

0