ExoMars Uzay Aracı Mars’ı Keşfetmek için Fırlatıldı!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

ExoMars, Mars’ta Yaşamın İzlerini Araştıracak!

İnsanoğlunun yüzyıllar boyunca gizemini çözemediği uçsuz bucaksız Uzay’dan eylül ayı sonlarında Mars’ta suyun varlığının keşfedilmesi haberi gelmişti. Bu olayın ardından acaba Mars’ta yaşamak mümkün mü? Bir gün alıp başımızı Mars’a gidebilecek miyiz? gibi sorular beynimizi işgal ededursun kızıl gezegeni keşfetmek için her geçen gün yeni teknolojik haberler alıyoruz.

İşte bunlardan sonuncu haberimiz; Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rus Uzay Ajansı (Roscosmos)’nın birlikte yürüttüğü proje ‘‘ExoMars 2016’’. ExoMars 2016, 14 Mart tarihinde Trace Gas Orbiter adındaki yörünge aracı ve Schiaparelli adındaki iniş aracıyla, Kazakistan’da bulunan Baykonur Uzay Üssü’nden Rus Proton-M roketi fırlatılması gerçekleşti. Nasa’nın Curiosity uzay aracı gibi Mars’ta labaratuvar görevinde araştırmalar yapacak olan ExoMars’ın incelemesi beklenen en önemli konular: Kızıl gezegenin atmosferi, toz fırtınaları, yaşam belirtisi olan su ve buz birikintilerini, metan gazını ve diğer gazları inceleyecek.

Exomars nedir

ExoMars 7 Ay Sonra Mars’a Ulaşacak!

Mars’a fırlatılan ExoMars’ın iniş aracı ve yörünge aracı olmak üzere iki modülden oluştuğunu yazımızın başında bahsetmiştik. Kızıl gezegene 7 aylık yolculuğun sonunda aracın Mars’a yaklaşmasıyla birlikte Schiaparelli adını taşıyan iniş aracı, kızıl gezegenin yüzeyine inmek için ana araçtan ayrılacak. Yaklaşık 2 metreye kadar sondaj yapabilen Schiaparelli modülü, Mars’ın yüzeyini incelemekle görevli.

Saatte devasa bir hızla, 21 bin kilometre hızla, Mars atmosferine adeta dalacak olan modülün sadece birkaç günlük ömrü bulunuyor. Bu kısa ömrü boyunca ona verilen görev oldukça önem arz ediyor. Mars’taki toz fırtınalarını incelemesi planlanan modül ömrü sınırlı olduğu için ne kadar doğru bilgiye ulaşabilecek orası ise biraz düşündürücü. Ancak Trace Gas olarak isimlendirilen yörünge aracının iniş aracı gibi ömür sıkıntısı yok sayılır. 6 yıl kadar yani 2022’ye kadar Mars’ın atmosferini incelemeyi sürdürebilecek.

exomars-mars

Schiaparelli Uzay Aracı İsmini Mars’taki Schiaparelli Kraterinden Almış!

Schiaparelli krateri olarak bilinen krater Mars ekvatorunun doğusundaki 460 km’lik Terra Meridiani havzasında bulunuyor. Uzay aracı Mars’taki kraterden, krater ise adını İtalyan gökbilimci Giovanni Schiaparelli (1835-1910)’den almıştır. Schiaparelli Merkür ve Venüs ile birçok gözlem yapsa da onu ünlü yapan Mars’la ilgili yaptığı gözlemler olmuştur.

Schiaparelli-exomars

İtalyan Gökbilimci Schiaparelli 1877 yılında Mars’taki Su Kanallarını Keşfetmişti

Schiaparelli,1877 yılında Mars’ın Dünya’ya yakın konumda bulunması anının gözlemleyerek Mars’ın haritasını çizmeye çalıştı. Ona ilginç gelen en önemli şey ise gezegenin koyu kırmızı yüzeyindeki birkaç düz ve karanlık çizgiydi. 

Schiaparelli-kimdir

Bunları doğal olarak oluşmuş su kanalları olarak yorumlayarak bunları tanımlamak için İtalyanca ‘‘canali’’ kelimesini kullandı. Fakat diğer gökbilimciler bunların doğal su kanalı değil de suni sulama kanalları olduğunu ya da ulaşım yolları olabileceğini ileri sürdüler. Artık biliyoruz ki Schiaparelli oldukça haklıydı. Schiaparelli bundan 139 yıl önce elindeki minicik bir teleskopla bunların suyla dolu kanallar olduğunu tahmin etmişti.

-ESA, Wikipedia

İrem Kayar

İrem Kayar

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi. Teknolojiye ilgili, araştırmayı seven, 3d yazıcı meraklısı, fotoğraf çekmeye bayılan, her daim neşeli bir mühendis adayı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ExoMars Uzay Aracı Mars’ı Keşfetmek için Fırlatıldı!

0