En Güçlü Doğal Malzeme

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

En Güçlü Doğal Malzeme

Denizkulağı canlısının dişlerinin daha önce bilinen tüm doğal malzemelerden daha güçlü olduğu anlaşıldı.

Denizkulağı: Haliotis sp.

Denizkulağı, yumuşakça üyesi olan bir deniz kabuklusudur. Bilimsel terim olarak Haliotis sp olarak adlandırılır. Dış görünüşü kulağa benzediği için dilimizde de denizkulağı denilmektedir. Kabuğun iç tarafı sedefli bir yapıya sahip olup bir kenarında sıra halinde dizilmiş delikler vardır. Kayalara tutunarak yaşayan denizkulaklarının boyu ülkemizde 4-5 cm iken dünyanın farklı bölgelerinde 30 cm’yi bulabilmektedir.

denizkulağı-1

Denizkulağı

Boyutları Küçük Olan Malzemeler Kuvvetlidir

Bir malzemenin yapısında ne kadar az kusur varsa malzeme o kadar kuvvetlidir. Bu durum boyutları küçük olan malzemelerin daha kuvvetli olmasına neden olur.

Malzemelerin boyutları büyüdükçe yapılarındaki kusurların sayısıyla beraber kırılganlıkları da artar. Ancak Portsmouth Üniversitesi’nden Dr. A. H. Barber ve arkadaşlarının yaptığı çalışmalar, denizkulağı dişlerinin bu duruma bir istisna teşkil ettiğini gösteriyor. Araştırmanın sonuçları Interface’te yayınlandı.

Abalone sea shells

Denizkulağı

Denizkulakları, kayalar tutunmak ve beslenmek için güçlü dişlere ihtiyaç duyuyor. Atomik kuvvet mikroskobu kullanılarak yapılan araştırmalar, denizkulağı dişlerinin goetithe adı verilen bir malzeme içerdiğini ve dişlerin kuvvetinin, boyutlarından bağımsız olduğunu gösteriyor. Gelecekte denizkulağı dişlerinden esinlenerek ileri teknoloji ürünü cihazlarda kullanılabilecek dayanıklı malzemelerin geliştirilebileceği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Güçlü Doğal Malzeme

0