Elon Musk’ın Gelecek Planları

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Elon Musk’ın Gelecek Planları

Elon Musk 2006’da Tesla’nın Gizli Planı başlığı ile yazdığı bir blog yazısında Tesla’nın gelecek planını anlatmıştı. Plan özetle dört aşamadan oluşuyordu ve o planda yazdığı dört aşamayı çok az eksiklerle günümüzde tamamladı.

Tesla’nın 10 yıl önce yayımlanan bu plana sadık kalarak başarıya ulaşması gerçekten de takdire şayan bir durum. Planın hemen hemen sonlarına yaklaşan Musk yeni planını açıkladı. Önümüzdeki yıllarda Tesla’nın izleyeceği yolu gösteren yeni plan aşağıdaki aşamalardan oluşuyor:

elon-musk-gelecek

♦ Evlerin çatılarına kurulmak üzere pil depolarıyla birlikte çalışan güneş panelleri geliştir.

♦ Elektrik araç ürün gamını -kamyonet, minibüstüm ana araç segmentlerini kapsayacak şekilde genişlet.

♦ Mevcut Tesla araçlardan toplanan sürüş bilgileriyle günümüzdeki araçlardan on kat daha güvenli bir sürücüsüz araç teknolojisi geliştir.

♦ Kullanmadığın zamanlarda aracından para kazanabileceğin bir sistem geliştir.

Bu plan çerçevesinde Tesla’nın farklı elektrikli araçlar geliştireceğini ancak elektrikli araç firmasından daha da öteye geçerek farklı alanlara geçeceğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz ay Tesla, Elon Musk’ın kuzenleri tarafından kurulan ve Elon Musk’ın da ortağı olduğu Solar City adlı güneş paneli üreticisini satın alacağını açıklamıştı. Bu çerçevede planın ilk üç aşaması biraz daha anlaşılır görülmekle birlikte dördüncü aşama hayli dikkat çekici.

tesla-solar-panel

Sürücüsüz araç teknolojisinin gelişmesiyle birlikte aracınız sizin kullanmadığınız zamanlarda başkalarına da hizmet verebilir. Kullanılmayan araçların sürücüsüz araç teknolojisi sayesinde âdeta bir taksi gibi çalışmasına izin vermek için cep telefonunuzdaki Tesla uygulamasından bir tuşa basmanız yeterli olacak. Böylece aracınız otoparkta beklemek yerine size para kazandıracak. Bu hedefin gerçekleşmesi durumunda araç sahipliği kavramı da çok farklı bir noktaya taşınmış olacak. Musk’ın “10 yıllık plan yap, bu planı açık ve anlaşılır bir dille paylaş ve plana sadık kal” stratejisinin ülkemizdeki girişimciler için de örnek olması gerektiğini düşünüyoruz.

Kaynak: Bilim ve Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elon Musk’ın Gelecek Planları

0