32 Megajoule Enerjili Elektromanyetik Ray Silahı

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Elektromanyetik Ray Silahı

Ateşli silahlar ateş etmek için binlerce yıldır baruttan faydalanıyor. Yapılan son çalışmalarla petrolün ve barutlu silahların devrinin biteceği görülüyor. Dahlgreen Virginia’daki ABD Donanma Deniz Sistemleri Komutanlığı’nda test edilmekte olan elektromanyetik ray silahı bu tarihçede bir dönüm noktası olması bekleniyor.

elektromanyetik ray silahı

Elektromanyetik ray silahı için gereken enerjiyi sağlayacak bir gemi yoktu. Bu sebeple 78 Megawatt güç sağlayacak kapasitede bir gemi üretildi. Elektromanyetik ray silahı ise o gemiye monte edildi!

Ray Silahının Avantajları

Silahın 160 km menzili var ve fırlattığı cephane bir merminin iki katı hızda yol aldığından vurulması olanaksız. Her bir merminin 25.000 dolara çıkması bekleniyor ki, bu da bir seyir füzesinin 1.5 milyon dolarlık maliyetine nazaran çok düşük. Ray silahıyla donatılmış bir gemi, yüz cıvarında füzeye sahip bir geminin aksine, binlerce mermilik cephane taşıyabiliyor.

elektromanyetik ray amerika

Ray Silahının Dezavantajları

İnanılmaz ölçüde güç çekiyor. Bu sebeple Zumwalt adında bir gemi ortaya çıktı. Böylelikle ihtiyaç duyduğu 25 megawatt gücü çekebiliyor.

Nasıl Çalışıyor?

  • Namlunun iki yanındaki zıt yüklü raylardan 4 milyon amper akım geçiyor. Ağırlığı 15 kilo olan bir mermi, yalıktan bir yuvaya oturtuluyor.
  • İki rayın arasına yerleştirilen bu yuva devreyi tamamlıyor. Tam bu noktada devreye giren ve adına Lorentz kuvveti denilen güç patlaması, mermiyi namlunun açık ucundan fırlatıyor.
  • Mermi, saniyenin yüzde biri kadar sürede 0’dan 8.000 km/s hıza erişiyor ve hedefine 32 Megajoule enerjiyle çarpıyor. Bu, bir lokomotifin duvara çarpmasına kabaca eşdeğer bir kuvvet.

 

elektromanyetik silah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

32 Megajoule Enerjili Elektromanyetik Ray Silahı

0