Elektrik Kıvılcımları Neden Mavi Renklidir?

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Elektrik Kıvılcımları Neden Mavi Renklidir?

Akım yüksek potansiyelden düşük potansiyele doğru geçer. Elektrik akımı bir gazın içinden geçtiğinde ise geçtiği gazın iyonlaşmasına neden olur. Havada oluşan elektrik kıvılcımlarının mavi renkli olmasının nedeni de havayı oluşturan moleküllerin iyonlaşmasıdır.

Normal koşullarda hava iyi bir iletken değil, elektriği iyi iletmez. Ancak ortaya çıkan elektrik alan yeterince büyükse havayı oluşturan atomların ve moleküllerin iyonlaşmasına neden olur.

elektrik-kıvılcım-renk

Hava %78 oranında azot, %21 oranında ise oksijen ve diğer gazlardan oluşur. Elektrik alan etkisiyle oluşan iyonlar tekrar elektronlarla birleştiğinde farklı dalga boylarında ışık yayılır. İyonlaşmış haldeki azot moleküllerinin elektronlarla bir araya gelmesi sonucu mavi renge denk gelen dalga boyunda ışık yayılır.

İyonlaşma

İyonlaşma sonucu oluşan artı yüklü iyonlar ve elektronlar elektrik alan etkisiyle hızlanır ve diğer yüksüz atomlara ve moleküllere çarparak iyonlaşmalarına neden olur.

Havadaki Azot Oranının Yüksek Olması

Sonuç olarak havadaki azot oranı yüksek olduğundan 78 havanın iyonlaşması sonucu oluşan elektrik kıvılcımları mavimsi renkte olur.

» İlginizi Çekebilir ⇒ Yeni Nesil Osiloskop: VirtualBench

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrik Kıvılcımları Neden Mavi Renklidir?

0