El Hareketiyle Bilgisayarı Kontrol Etme: Myo

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

El Hareketiyle Bilgisayarı Kontrol Etme: Myo

Kolunuza takacağınız kumaş bir bant ile bilgisayarınızı uzaktan kontrol edebileceğinizi biliyor muydunuz?

kas-hareketlerini-algılayan-cihaz

Mühendislerin ve tasarımcıların geliştirdiği Myo isimli cihaz ile tamamen el hareketlerine bağlı olarak; bilgisayarlardan insansız hava araçlarına kadar birçok şeyin, hiçbir şeye dokunmaya gerek kalmadan, sadece kas hareketleriyle uzaktan kontrol edilmesini sağlıyor.

Bandın İçindeki Elektronik

Kol bandının içine yerleştirilen elektrotlar, kullanıcı ellerini ve kollarını hareket ettirdiğinde kaslarında oluşan etkinliği, kasılmalarını ve gevşemelerini algılıyor.

myo-cihaz-device

Kanadalı bir firmanın geliştirdiği Myo isimli bu cihaz, algılanan sinyalleri bilgisayar yazılım programına kablosuz iletiyor ve sonuçta el hareketlerinin ekranda komutlara dönüştürülmesini sağlıyor.

Kullanıcı ekrandaki görüntüyü ya da videoyu uzaktan kontrol edebiliyor. Kullanılacak yazılım programı, tıpkı dokunmatik ekranlardaki parmak temas hareketlerini algılayan sistemler gibi, tüm el hareketlerini tanıyacak, sayfayı aşağıya, yukarıya veya yana doğru kaydıracak, ekrandaki görüntüyü büyütecek, videoyu geri veya ileri alabilecek şekilde geliştirilmiş.

kas-hareket-el-cihaz

Cihazdaki elektrotlar vücut derisiyle doğrudan temas etmeden de çalışabiliyor. Üretilen ilk nesil cihaz, parmak şaklatmasını da dahil olmak üzere, yaklaşık yirmi ayrı el hareketini tanıyabiliyor. Ayrıca diğer vücut hareketlerinin rastgele çıkardığı sesleri de yok sayıyor. Bu cihaz etkileşimli bir şekilde web tarayıcılardan video oyunlarına kadar birçok alanda kullanılabiliyor. Cihaz, amazon, vb. yerlerde 150-200 dolar gibi bir fiyatla satılıyor.

thalmic-lab-myo-cihaz

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

El Hareketiyle Bilgisayarı Kontrol Etme: Myo

0