Dünya’nın Süper Bilgisayarı Sunway-TaihuLight Oldu

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Dünya’nın En İyi Süper Bilgisayarı Sunway-TaihuLight Oldu

İnovasyon kopyalamayla, yeni nesil inovasyon yapmaya başlayan Çin, süper bilgisayar konusunda ipleri uzun zamandır elinde tutuyor. Yine Çin’liler tarafından yapılan Sunway-TaihuLight, dünyanın en hızlı bilgisayarları listelerinde 6 yıldır birinci olan bir diğer Çinli Tienhi-2 bilgisayarını geçerek birinci oldu.

Saniyede 125,436 petaflop işlem kapasitesi ile dünyanın en hızlı bilgisayarı seçilen Sunway-TaihuLight, dünyada işlem hızında 100 petaflop’u geçen de ilk bilgisayar oldu. Saniyede 1 katrilyon işlem gücü olarak tanımlanan petaflop, dünyanın en hızlı bilgisayarlarının erişebildiği hız birimi olarak ifade ediliyor. Sunway-TaihuLight, ülkenin doğusundaki Ciangsu eyaletinin Vuşi vilayetinde yeni açılışı yapılan Ulusal Süper Bilgisayar merkezinde yer alıyor.

sunway-taihulight

Çin Üretimi İşlemciler Kullanıldı!

Dünyada hız konusunda 6 kez birinciliği elde eden Tienhı-2’de ABD merkezli dünyanın en büyük çip üreticisi Intel’in işlemcileri kullanılırken, Sunway-TaihuLight da ise bütünüyle Çin üretimi işlemciler kullanıldı. Geçen yıl kasım ayında yapılan sıralamada, Tienhı-2 saniyede 33,86 petaflop işlem ile saniyede 17,59 petaflop işlem yapabilen ABD yapımı Titan’ı iki kat hızıyla geride bırakarak 6. kez zirvedeki yerini korumuştu.

ABD ve Almanya’daki bilgisayar uzmanlarınca 1993’ten bu yana haziran ve kasımda olmak üzere yılda iki defa hazırlanan ”Top 500” listesi, bu alanda otorite olarak dikkate alınıyor ve dünya genelinde en hızlı süper bilgisayarların listesini belirliyor.

buyukburaya

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’nın Süper Bilgisayarı Sunway-TaihuLight Oldu

0