Dünya’nın İlk Esnek Hafıza Cihazı

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Dünya’nın İlk Esnek Hafıza Cihazı Üretildi

Farklı tipteki hafıza cipleri ve farklı malzemeler kullanılarak yapılan araştırmalara rağmen esnek malzemeler üzerinde performanstan odun vermeden yüksek performanslı cipler üretmek cok zor. Doc. Dr. Yang Hyunsoo ve ekibi bu soruna yönelik olarak yüksek performanslı manyetik cipleri esnek bir plastik yüzeye tutturmak amacıyla yeni bir teknik geliştirdi.

Yeni cihaz veriyi saklamak icin magnezyum oksit (MgO) temelli bir manyetik tunel eklemi (MTJ) kullanan bir manyetodirencli rastgele erişilebilir hafıza (MRAM) uzerinden işlev goruyor. MRAM’lar pek cok acıdan -guc kesintisi olduğunda veriyi saklayabilme, yuksek işlem gucu ve duşuk guc tuketimi gibibilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan RAM’lerden (rastgele erişilebilir hafıza) ustun. Araştırmacılar once MgO temelli MTJ’yi silikon bir yuzeyde buyuttu, sonra da alttaki silikonu ayırıp uzaklaştırdı. Sonra da bir transfer baskı yontemiyle manyetik hafıza cipini polietilen tereftalat yapılı esnek bir plastik yuzeye tutturdu. Bu sırada hafıza cipinin plastik yuzeye yerleştirilmesinden kaynaklı gerilme de kontrol altında tutuldu.

manyetik-cihaz

Yeni esnek hafıza cipi esnek ve hafif cihazların geliştirilmesinde ve tasarımında onemli bir rol oynayabilir. Bu tur cihazların otomotivde, elektronik sağlık cihazlarında, endustriyel motor kontrolunde ve robotikte, endustriyel guc ve enerji yonetiminde, askeri sistemler ve havacılık sistemlerinde kullanım potansiyeli var. Araştırmanın lideri Hyunsoo, esnek elektroniklerin yakın gelecekte standart haline geleceğini ve yeni tum elektronik bileşenlerin esnek elektroniklerle uyumlu olması gerekeceğini belirtiyor. Hyunsoo, esnek bir yuzeyde manyetik hafıza uretebilen ilk ekip olduklarını, bu başarınınsa bu tur hafıza cihazlarını daha da geliştirerek esnek elektronik devrimine katkıda bulunmak uzere kendilerini motive ettiğini soyluyor.

Kaynak: Bilim ve Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’nın İlk Esnek Hafıza Cihazı

0