Dünya’nın En Büyük Gel-Git Enerjisi Faaliyete Geçti

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Dünya’nın En Büyük Gel-Git Enerjisi Faaliyete Geçti

Çin yaptığı atılımlara bir yenisini daha ekledi. Kendi başına gerçekleştirdiği dünyanın ilk 3.4 megavatlık modüler gelgit enerji akım jeneratörünü faaliyete geçirdi. Fortune Turkey’in paylaştığı habere göre 27 Temmuz’da Zhejiang eyaletinin Zhoushan ilçesindeki Syushan Adası’na kurulan gelgit akım jeneratör 15 Ağustos’ta ilk toplu elektrik üretimini yaptı.

Şuan 2 modülü aktif olan jeneratörün diğer kalan 5 modülü de Ağustos 2016 sonuna kadar ortak şebekeye bağlanarak üretime geçecek. Jeneratörün 5-6 milyon kilovat saatlik yıllık enerji üretimi ile 2-3 bin haneye elektrik sağlaması mümkün olacak.

gel-git-enerjisi-çin

Jeneratör tam kapasiteye ulaştığında dünyadaki mevcut jeneratörlerin en güçlüsü olacak.İngiltere’de 2008 yılında kurulan 1.2 MW kapasiteli SeaGen gelgit jeneratörü. Gelgit gücü denilen gelgit enerji  sgelgitleri, gücün elektrik veya diğer kullanışlı çeşitlerine dönüştüren bir hidro güç çeşidi.

Henüz geniş çaplı kullanılmasa da geleceğin potansiyel elektrik üretim yöntemlerinden biri olarak görülüyor. İlk büyük çaplı gelgit enerji santrali Rance Gelgit Enerji Santralı 1966 yılında işletmeye alındı.

Kaynak: Fortune Turkey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’nın En Büyük Gel-Git Enerjisi Faaliyete Geçti

0