Dünya’da İnsan Yapımı Nesneler 30 Trilyon Ton

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Dünya’da İnsan Yapımı Nesneler 30 Trilyon Ton

İngiliz bilim adamları dünyamız için ilginç bir çalışma yaptı. Bu çalışmaya göre dünya üzerinde insanlar tarafından yapılmış nesnelerin toplam ağırlığının yaklaşık 30 trilyon ton olduğu ortaya çıktı. Sonuçları Anthropocene Review dergisinde yayımlanarak herkesin görmesi sağlandı.

Araştırmaya göre, Dünyanın teknosferi olarak adlandırılan bütün kırsal, kentsel altyapıların, araçların, makinelerin, yeryüzündeki, gökyüzündeki ve deniz üstündeki her araç ve yapının, her bir teknoloji parçasının ve atık alanlarındaki tüm çöplerin toplamda yaklaşık 30 trilyon ton ağırlığında olduğu hesap edildi. Araştırmada, bütün teknosferin yeryüzüne eşit olarak dağıtılması durumunda her bir metrekareye 50 kilo çöp düşeceğini kaydedildi.

dunya-cop

Araştırmacılardan Leicester Üniversitesinde görev yapan palaeobiyoloji profesörü Jan Zalasiewicz yaptığı açıklamada, insanların hayatlarını sürdürmek üzere inşa ettiği, evlerin, fabrikaların, çiftliklerin, madenlerin, yolların, havaalanlarının, limanların ve bilgisayar sistemlerinin ardında büyük miktarda atıklar bırakarak çok büyük miktarlara ulaştığını dile getirdi.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya’da İnsan Yapımı Nesneler 30 Trilyon Ton

0