Daha Hızlı İnternet Teknolojisi: Li-Fi

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Yüz Kat Daha Hızlı İnternet Teknolojisi: Li-Fi

Günümüzde internet olmazsa olmazlarımız arasında ilk sırada yer almayı başarmış bulunuyor. Bizim için yiyecek, elektrik, su gibi bir ihtiyaç haline gelmiş. Her şeyi internetten halledebiliyor, neredeyse başka bir şeye gereksinim duymuyoruz. İnternete bağlanmadığımız bir gün bile hayattan zevk almıyor, sanki Dünya’dan soyutlanmış hissine kapılıyoruz. Kısaca bunu bağımlılık ya da tedavisi zor olan bir hastalık gibi nitelendirebiliriz. Maalesef ki bu durum böyle ancak yararlı kullanılması halinde internet sayesinde harika işler yapabilir, pek çok kitleye birden seslenip tüm insanlığa katkıda bulunabilirsiniz.

Peki, bu kadar internet sever bir toplum olarak hiç merak ediyor muyuz, internete bağlanmamızı sağlayan teknolojiler neler ve bu teknolojiler nasıl çalışıyor? Bir kafeye gittiniz diyelim, insanların çoğunun yapacağı ilk iş Wi-Fi şifresini isteyip internete bağlanmak oluyor. Dışarda iki saat internete girmezse sinir krizi geçirebilecek insanlar ne yazık ki var. Wi-Fi’yi kime sorsam bilir, yanılıyor muyum?

li-fi

Wi-Fi’yi verileri iletmek için radyo dalgalarıyla bağlanan bir teknoloji olarak tanımlayabiliriz. Ancak bilim adamları, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan Wi-Fi’dan çok daha hızlı bir kablosuz bağlantı yöntemi olan Li-Fi’ın üzerinde çalışmalar yapıyor. Süper hızlı Li-Fi teknolojisi, radyo dalgaları yerine verileri iletmek için görünür ışık tayfı kullanan bir yöntemle, Wi-Fi’dan 100 kat hızlı internet erişimi sağlayan yepyeni bir teknoloji. Bu hız internet kullanımında çağ atlatacak bir potansiyele sahip.

Li-fi Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Neredeyse 20 yıldır hayatımızda olan Wi-Fi teknolojisinden 100 kat daha hızlı veri transferi yapan yeni bir teknoloji olan Li-Fi, Estonya merkezli Velmenni şirketi tarafından ilk kez laboratuvar ortamı dışında denendi. 2011 yılında Edinburgh Üniversitesi’nden Harald Haas tarafından icat edilen Li-Fi, ışık üzerinden VLC kullanarak (Görülebilir Işık İletişimi/Visible Light Connection) veri transferi yapmaya yarıyor.

Görülebilir ışık iletişimi (VLC) insan gözü tarafından fark edilemeyecek kadar hızlı olan nanosaniyeler içinde ampullerin kapatılıp açılmasıyla çalışıyor. İnternet üzerinden yaklaşık 2 milyon kez izlenen TED konferansında Prof. Haas, milyarlarca ampülün kablosuz erişim alanları oluşturabileceği bir gelecekten söz etmişti.

li-fi-avantajları

Bu yeni kablosuz iletişim ortamı laboratuvarda yapılan deneylerde saniyede 224 gigabyte(gb) gibi bir hıza ulaşmayı başardı. Bu hızı daha bir basit bir örnekle açıklayalım. Li-fi teknolojisi ile saniyede 1,5 gb boyutunda 18 film adet film indirilebileceksiniz. Süper bir hız öyle değil mi. Li-fi’nin mucidi Harald, tek bir yanıp sönen LED ile bir baz istasyonundan çok daha fazla veriyi transfer edebileceğini gösterdi.

Li-Fi teknolojisi gözün göremeyeceği kadar hızlı bir şekilde yanıp sönme hareketi yapan LED’ler kullanılarak mors alfabesine benzer bir prensiple çalışıyor. Bu teknolojinin avantajları elbette ki hızı, güvenilir bir ağ olması Wi-Fi gibi diğer sinyalleri etkilememesi ve bu nedenle uçaklarda bile kullanılabilecek olması. Şimdiye kadar her şeyi süper görünen teknolojinin eksik bir yanı yok mu? Tabii ki var, hiç yanılmadınız…

li-fi-avantaj

Li-fi Teknolojisinin Olumsuz Yanları

Li-fi teknolojisinin sinyalini doğrudan güneş ışığı ile teması halinde bozacağı için dışarıda kullanılamayacak. Yok öyle sokakta yürürken bir li-fi ağı bulup bağlanayım da çektiğim fotoğrafı paylaşayım. Wi-fi teknolojisi radyo sinyalleri üzerinden çalıştığı için yan duvara geçişinde bir engel yoktu. Komşular şifremizi bulup internetimizi sömürebiliyordu. Ancak Li-fi’nin kullanılacak olursa sadece kapalı alanlarda kullanılması bekleniyor.

li-fi-1

Neden mi? Çünkü sinyaller, duvarların ötesine geçemiyor yani Li-Fi teknolojisi yalnızca ışığın iletilebildiği yerlerde bağlantıya izin verecek. Işığı engellediğimiz zaman iletişim kopacak ve sinyaller kesilecek.  Bu nedenle ilk aşamada wi-fi ağlarını destekleyebileceği yerlerde veya hastaneler gibi bazen wi-fi kullanmanın güvenli olmadığı alanlarda kullanılması bekleniyor.

Li-Fi Ne Zaman Kullanılabilecek?

Şu anda test aşaması tamamlanıp geliştirme sürecine giren Li-Fi, Vellmenni yöneticisi olan Deepak Solanki’nin yaptığı açıklamaya göre üç yıl içerisinde kullanılabileceğini belirtti. Şu an kullandığımız Wi-Fi teknolojisinin yerini yakın zamanda Li-Fi’a bırakması düşük bir ihtimal gibi görünse de iki teknolojinin paralel şekilde kullanılarak daha verimli ağlar oluşturulması mümkün. Solanki, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “şu anki sistemlerde Li-Fi teknolojisini kullanmak çok zor, bu yüzden Li-Fi’ı bir şekilde entegre etmenin yolunu bulmalıyız” dedi. İlk olarak Avrupa ve Orta Doğu’da kullanılabileceği belirtilen bu teknolojinin, internet hızının oldukça yüksek ve daha güvenilir olmasından dolayı insanlar tarafından tercih sebebi olma ihtimali yüksek görünüyor. Güzel günler!

Kaynak: BBC

İrem Kayar

İrem Kayar

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi. Teknolojiye ilgili, araştırmayı seven, 3d yazıcı meraklısı, fotoğraf çekmeye bayılan, her daim neşeli bir mühendis adayı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Hızlı İnternet Teknolojisi: Li-Fi

0