Çinliler Kazıda 2 Milyon Bakır Para ve Binlerce Eser Buldu

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Çinliler Kazıda 2 Milyon Bakır Para ve Binlerce Eser Buldu

Kazının yapıldığı bölgede bugüne kadar sekiz anıtmezar ortaya çıkaran arkeologlar başlıca anıt mezarın en büyük Han imparatorlarından İmparator Wu’nun torunu Liu He’ye ait olduğunu düşünüyor. İkinci büyük anıtmezarın ise Liu He’nin eşine ait olduğunu tahmin ediyorlar.

Araştırmacıların beş yıldır kazı yürüttüğü bölgede altından, bronzdan ve demirden yapılmış 10.000’in üzerinde farklı eser çıkarıldı. Ancak iki milyon bakır para en ilgi çekici buluntu olarak görülüyor. Üzerinde Çince semboller, karakterler bulunan bu bakır paraların bir özelliği de ortalarında kare biçiminde delik bulunması.

bakir-para-cinli

Bu delikler, paraların bir yere dizilmesini sağlayarak taşınabilmesini kolaylaştırıyor. Bunun yanı sıra deliklere ait bir de efsane var. Bu efsaneye göre o dönemde bölgede yaşayan insanlar cennetin yuvarlak, yeryüzünün ise kare olduğunu düşünüyordu. Dolayısıyla paranın çevresi cenneti, ortadaki kare yeryüzünü temsil ediyordu.

Eski Çin inanışına göre bir kişi öldüğünde eşyaları ile birlikte gömülüyor, öbür dünyada bunlara ihtiyacı olacağı düşünülüyordu. Uzmanlara göre o dönemde bu miktarda para günümüzün milyonlarca Amerikan doları değerinde olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çinliler Kazıda 2 Milyon Bakır Para ve Binlerce Eser Buldu

0