Çinli Bilim İnsanlarından Yeni Nesil İşlemciler

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Çinli Bilim İnsanlarından Yeni Nesil İşlemciler

Çinli bilim insanları insan beyni gibi çalışan yeni bir işlemci geliştirdiler. Hangcou Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Cıciang Üniversitesi’nin birlikte yaptığı bu projeye “DARWIN” adı verildi.

i

İnsan Beyni Gibi Çalışan Çipler

Yaklaşık madeni para büyüklüğünde olan bu işlemci 4 milyon sinaps bağı ve 2048 nörona sahip. Oldukça güçlü bir çip olan Darwin robotik çalışmalarda, akıllı donanım sistemlerinde ve beyin-bilgisayar ara yüzlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Aynı zamanda özel bir çip olması nedeniyle kullanıldığı bilgisayarın daha az enerji kullanmasını sağlıyor. Normal bir bilgisayarın çözemediği, zor işlemleri yapabilen DARWIN  farklı insanlar tarafından yazılan yazıları, farklı görüntüleri ayırt edebilmek ve kullanıcının beyin dalgalarına göre ekrandaki görüntüleri hareket ettirebiliyor. Yani normal bilgisayarın yapamadığı karmaşık bilgileri işleyebiliyor.

çin chip - işlemci

Ali Küçükçelebi

Ali Küçükçelebi

Selçuk Üniversitesi Elektrik Elektronik Müh. 3.sınıf öğrencisiyim.Gömülü sistemler,robotik , yapay zeka ve en önemlisi uzay teknolojileri konularıyla ilgilenmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çinli Bilim İnsanlarından Yeni Nesil İşlemciler

0