Çelik Kadar Güçlü Kırılmayan Cam Üretildi

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Çelik Kadar Güçlü Kırılmayan Cam Üretildi

Geçtiğimiz günlerde Japonya’da bilim adamları, bir çelik bir demir kadar güçlü, neredeyse kırılmayan cam ürettiklerini açıkladılar. Bu ne kadar doğru ve olması mümkün mü? Normal bir cam kırılır, parçalanır, yere düştüğünde tuz buz olur. Bu cam için adeta demirden dövülmüş diyebiliriz.

Süper güçlü cam ile sadece bina ve araçlarda pencere yapılması için değil, aynı zamanda tablet bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve benzeri cihazların ekranları için yani elektronikte ve birçok alanda oldukça yararlı olabilecek. Binlerce para verip bir akıllı telefon aldınız ve dikkatsizliğinizden ötürü düşürüp ekranını parçaladınız veya birisine sinirlenip bir yerlere fırlattınız.

kırılmayancam

Kimi zaman yeni, orijinal cam taktırmak neredeyse bir telefonun parası kadar pahalı olmasından mı dersiniz telefonun orijinalliğini yitirmesinden dolayı mı dersiniz canınız epeyce sıkılacaktır. Halbuki telefonunuzda bir kırılmaz cam takılı olsaydı böyle şeyler başınıza gelmezdi. Ya da annenizin o çok sevdiği bardak takımından bir bardağı kaza ara düşürüp kırdınız. Takımı bozdunuz diye biraz kızsalar da annelere söz yok, onlar her zaman haklılar.   

kırılmayancam1

İşin Sırrı Camdaki Gizli Madde de Saklı

Kırılmaz camın hayatımızı ne kadar kolaylaştırabileceğinin farkında mısınız? Japon ekip, University of Tokyo’s Institute of Industrial Science, onların ulaştığı bulgular ekim ayının başlarında  “Scientific Reports by Nature” (Doğa tarafından Bilimsel Raporlar) da yayınlandı.” Tokyo Üniversitesi doçenti Atsunobu Masuno, “Bu tekniği, beş yıl içinde ticarileştirmek istediğini söyledi” Bu işin sırrı camdaki gizli madde de saklıymış. Bu gizli madde ise “alümina” olarak adlandırılmaktadır. Cam da esas madde olarak silikon dioksit kullanılmış ve alümina yani bir miktar alüminyum oksit, karıştırılarak bu karışım güçlendirilmiş.

Camın yapısı böylece daha sert bir hale gelmektedir. Bu yöntem geçmişte kullanılmış ancak başarısız olmuş. Daha önceden bu işle uğraşan bilim insanlarını hüsrana uğratan  sorun ise camın içerisine fazla miktarda alümina katmalarından dolayı silikon dioksitin kabın etrafıyla temasa geçmesiyle kısa sürede kristalleşmeye neden olmasıymış. Bu kristalleşmeyi önlemek isteyen Japon ekip, bu yönteme yeni bir şeyler katarak yöntemi geliştirmişler.

kırılmayancam2

Japon bilim adamları, kapsız işleme tekniği kullanarak(containerless processing technique) bu sorunu atlatmayı düşünmüşler Onlar, cam oluşturmak için sentezlenmiş yerde havaya bu kimyasal bileşenleri itmek için gaz kullanmışlar. Sonuç mu? Elde edilen bu cam renksiz, şeffaf ve içerisinde yüzde 50 alümina bileşeni bulunduran oldukça sert bir maddedir. Hem şeffaf hem alüminyum oldukça ilginç değil mi? Üretilen yeni camın Young Modülü, normal oksit cama göre iki kata kadar daha fazla sertlik göstergesine sahip ve bu bilim adamlarına göre neredeyse demir ve çelik kadar bir sertlik demektir.

İlerleyen günlerde bu camın ticarileştirme olasılığı büyük gibi görünüyor. Üretilen bu camın hayatımızı kolaylaştıracak olmasını ümit ediyoruz.

Güzel günler!

Kaynak: Gizmod, University of Tokyo, Asahi Shimbun

İrem Kayar

İrem Kayar

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi. Teknolojiye ilgili, araştırmayı seven, 3d yazıcı meraklısı, fotoğraf çekmeye bayılan, her daim neşeli bir mühendis adayı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çelik Kadar Güçlü Kırılmayan Cam Üretildi

0