Boston Dynamics Yeni Nesil Atlas Robotu Tanıttı!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Boston Dynamics Yeni Nesil Atlas Robotu Tanıttı!

Şu ana kadar kadar geliştirdiği Atlas, Petman, Cheetah, BigDog gibi robotlarla bizi geleceğe götüren,insanoğlunun mühendislikte geldiği noktayı gözler önüne seren ve 3 yıl önce Google tarafından satın alınan Boston Dynamics firması, Atlas robotun yeni versiyonunun videosunu “Atlas-Gelecek Nesil” başlığıyla yayınladı.

Dışarıda ve binaların içinde kullanılmak üzere tasarlanan ve 1.75 boyunda  81 kilo ağırlığında olan Atlas’ın yeni versiyonu, birkaç yıl önce tanıtılan 1.82 boyunda 150 kg ağırlığında olan eski Atlas’tan daha küçük bir yapıya sahip. Daha kısa ve hafif olması denge bazında birtakım avantajları da beraberinde getirmiş görünüyor çünkü eski Atlas’ta gördüğümüz bağlantı kabloları yeni versiyonda bulunmuyor.

Yeni nesil Atlas tıpkı bir insan gibi çömelebiliyor, kapıları açabiliyor. 4.5 kg ağırlığındaki kutuları taşıyabiliyor, raflara dizebiliyor hatta bir hokey sopası ile ittiğinizde dengesini koruyabiliyor ve düştüğünde de nasıl kalkabileceğini biliyor.

Elektrikle çalışan ve hidrolik sistemler kullanan Atlas’ın vücudunda ve bacaklarında denge sağlayıcı sensörler,engellerden kaçmak içinse başında bulunan stereo sensörlerden ve LIDAR teknolojisinden yararlanıyor. Hareket edeceği araziyi tanımak için navigasyonu kullanması da Boston Dynamics tarafından verilen bilgiler arasında.

Dipnot: LIDAR, lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan teknolojidir. Radardan farkı radyo dalgaları yerine lazer ışınları kullanılmasıdır.

Atakan Şahin

Atakan Şahin

Kocaeli Üniversitesi Makina Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim.Enerji ve robotik alanlarında araştırmalar yapmakta ve doğa sporlarıyla ilgilenmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boston Dynamics Yeni Nesil Atlas Robotu Tanıttı!

0