Bilim Dünyasından Taze Gurur!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Bilim Dünyasından Taze Gurur!

Zor zamanlar geçirdiğimiz şu günlerde yüzümüzü güldüren olaylar, başarılar da olmaya devam ediyor. İşte bu başarıların en tazesi bilim dünyasına adını altın harfler ile kazıyan Mete ATATÜRE’ye ait. Geçtiğimiz günlerde Kimya dalında Nobel ödülüne layık görülen Aziz Sancar’ın ardından bu kez de Atatüre bilim dünyasının gündemine oturmayı başardı.

meteatatüre1

Dünya’nın en önemli ve en başarılı üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’nde kuantum fiziği alanında tarihi bir başarı gerçekleştirildi. Ölçülmesi imkânsız olarak kabul edilen “ışık seviyesinin gürültü ölçümü”,  Bilkent Üniversitesi Fizik bölümü 98 mezunu Doç. Dr. Mete Atatüre tarafından başarılı bir şekilde ölçüldü! Bu ölçümü başarı ile gerçekleştiren Atatüre tarihi bir başarı gerçekleştirmiş oldu!

Haberi konu alan dünyanın ileri gelen bilim dergilerinde; doğayı ve ışığın doğasını daha iyi anlamak için oldukça önemli bir gelişme olarak kabul edilirken, fizikçiler bu ölçüm için 35 yıldır çalışmalar yürütüyordu, doğru sonuçların elde edilemediği kabul edilen deneylerin Atatüre ile doğru sonuçlara ulaştığı vurgulanmaktadır.

Atatüre, ölçümünü “ışığı sıkıştırma” isimli yöntemle gerçekleştirdiği ve bu esnada da atomdan 100 kat daha güçlü olan bir süper atom elde etti vurgulanıyor. Bu başarıya nasıl imza attığını Atatüre ile yapılan röportajdan kendi sözleriyle daha net anlayalım:

“Bu çok küçük ama çok temel kuantum etkiyi gözlemleyebilmek için önce doğal atom yerine, kuantum nokta dediğimiz yarı-iletken nanomateryal kullandık. Böylece ışıkla etkileşimi tek bir atomdan 100 kat daha fazla olan bir ‘süper atom’ elde etmiş olduk. Yıllardır gözlenemeyen bu kuantum gürültüsünü böylece net bir sekilde ortaya çıkardık. Yani, tam karanlıkta bile her daim var olduğunu düşündüğümüz temel gürültü seviyesinin, o karanlığa çok az miktar ışık eklediğimizde düşürülebileceğini ispat ettik. Bu etkinin var olabildiği deney koşullarında gürültü ölçümü 35 yıldır çok denenmesine rağmen başarılamamıştı. Bunun ana sebebi olarak, etkinin var olduğu ışık seviyesinin gürültü ölçümü için çok az olmasıydı.” 

Kuantum Gürültüsü Nedir?

 meteatatüre2Atatüre üzerinde çalıştığı alanı şöyle tanımlıyor: “Işık sinyalindeki gürültüye ‘kuantum gürültüsü’ denir. ‘Deniz seviyesi’ dediğimiz şeyin aslında dalgalar yüzünden değişiyor olması gibi düşünebiliriz. Işık şiddeti arttıkça gürültü de artar. Lazer ışığındaki ile araba farından gelen ışığın gürültüsü birbirinden farklıdır. Hepsinin ortak noktasıysa tam karanlıkta bile var olan kuantum gürültü seviyesinin altına inemiyor olmalarıdır.”

Mete Atatüre Kimdir?

1975 yılında dünyaya geldi. Ressam bir anne ve siyasetle uğraşan bir babanın oğludur. Babasının mesleği nedeniyle ilkokulu 4 farklı okulda okudu. Ortaokulu Amerika Birleşik Devletlerinde okudu. Liseyi ise Türkiye’de okudu. Ortaokulda en çok ısınamadığı fizik dersindeki kuantum fiziğine merak salan Atatüre, bu kapsamda Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nü okuyarak fizikçi olma yolunda adımlarını atmış oldu.

meteatatürekapak

1998 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun oldu. 2007 yılında Atomsal, Mezoskopik ve Optik Fizik Grubu başkanı  olarak  Cambridge Üniversitesi’ne geldi. Doçent ünvanını Cambridge Üniversitesi’nde alan Doç. Dr. Mete Atatüre, 15 kişilik teknoloji uzmanı ekibiyle çok sayıda çalışmalar yaptı.Son olarak ölçülemez denilen ışığın sesini ölçerek dünya bilim insanları arasında yerini aldı.

Kuantum fiziği ile ilgili bu çok önemli başarıya imza atan Mete Atatüre’yi tebrik ediyor ve bilim dünyasında ismini pek çok önemli başarıyla duymayı diliyoruz.

Burak Ali Kasap

Burak Ali Kasap

Yer yer yoğun, çoğu zaman neşeli; fazla sosyal ve başarılı bir voleybol antrenörü ve aynı zamanda iyi bir Elektronik Haberleşme Mühendisi adayı. Haberleşme konuları üzerine yoğunlaşan, kişisel gelişim düşkünü bir çeyrek yazar :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim Dünyasından Taze Gurur!

0