Beynin Değişime Uğrayan Bölgeleri Belirlendi

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Beynin Değişime Uğrayan Bölgeleri Belirlendi

Cambridge Üniversitesi psikiyatri bölümünün yürüttüğü çalışma sonucunda araştırmacılar beynin gelişimine ilişkin 14 ila 24 yaşlarındaki 300 kişinin beyinlerini taradı. Sonuçlarını “Proceedings of the National Academy of Science” dergisinde yayımladıkları araştırma beyinde en fazla değişime uğrayan bölgelerin, karmaşık düşünce süreçleriyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Bilim adamları beynin görme, duyma ve hareket gibi vücut fonksiyonlarıyla ilgili bölümlerinin ergenliğe kadar tam anlamıyla geliştiğini, öte yandan 14 ila 24 yaşlarında karmaşık düşünce ve karar vermeyle ilintili kısımların değişmeyi sürdürdüğünü açıkladı.

beyin-gelişimi

Araştırma sırasında gençlerin beyin gelişimiyle şizofreni gibi akıl hastalıkları arasında da bir bağ keşfedildi. Bilim adamları, beyinde ana faaliyet merkezlerinin gelişiminde rol oynayan genleri incelediğinde bu genlerin birçok akıl hastalığıyla bağlantılı olanlarla benzeştiğini gördü. Araştırmanın bulguları aynı zamanda bu yaş aralığında kötü muamele, istismar ve ihmalin, beynin üst fonksiyonlarının gelişimini sekteye uğratabileceğine işaret ediyor.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beynin Değişime Uğrayan Bölgeleri Belirlendi

0