Beyin Araştırma Projesi: BRAIN Initiative

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Beyin Araştırma Projesi: BRAIN Initiative

Amerika Birleşik Devletlerinde beyin inceleme ve insan genomu konusunda çalışmalar sessizce yapılıyor onlardan birisi de BRAIN Initiative olan projenin hedefi insan beynini oluşturan tahminen 100 milyar sinir hücresinin, dolayısıyla tüm insan beyninin nasıl çalıştığını bularak, insan beyninin bir haritasını çıkarmak.

Böylece insan beyninin nasıl çalıştığını anlamanın yanı sıra Parkinson, Alzheimer ve başka sinirsel hastalıklarla da çare bulunacağı ümit ediliyor. 10 yıl sürmesi ve 3 milyar dolara mal olması planlanan proje ilk olarak ABD Başkanı Obama tarafından 2 Nisan 2013’te kamuoyuna duyuruldu.

beyin araştırma projeleri

Projenin çalışma grubunda Rockefeller Üniversitesi, Stanford Üniversite ve California Institute of Technology gibi ABD’nin en büyük ve saygın üniversiteleri de yer alıyor. Ayrıca başta ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA olmak üzere Microsoft ve Google da projeye destek veriyor.

BRAIN projesi aynı zamanda İnsan Genomu Projesi’nin de bir nevi devamı olarak görülüyor. 1990’da başlayan ve resmi olarak 2003 yılında biten proje kapsamında insan genomunun fiziksel haritası çıkarılmıştır.

obama-beyin-araştırma-projesi

İnsanın genetik yapısı neredeyse tamamen çözülmüş ve ortaya dört harften oluşan genetik alfabe ile yazılmış 3 milyar 200 milyon uzunluğunda, insanın genetik yapısını tarif eden bir “el kitabı” çıkmıştı. Obama yaptığı açıklamalardan birinde İnsan Genomu Projesi için harcanan her bir doların ABD’ye 140 dolar olarak geri döndüğünü açıklamıştı.  

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

⇒ Bilim ve Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beyin Araştırma Projesi: BRAIN Initiative

0