Autodesk Stingray: Yeni Oyun Motoru Doğuyor!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Autodesk Stingray: Yeni Oyun Motoru Doğuyor!

Beklenilen üç boyutlu (3D) animasyon programı olarak lanse edilen Autodesk Stingray, yakın zaman da üç boyutlu oyun motoru ve gerçek zamanlı render alabileceğiniz bir yazılım olarak karşımıza çıkacak.

Üç boyutlu oyunlar veya profesyonel gerçek zamanlı görüntülerin oluşturulması için bize yardımcı olacak şekilde geliştirilmiştir.

stingray-2016-banner-lockup-503x66

Özellikle oyun piyasasına hakim olan ve uygulamalar yapanların bildiği gibi piyasada çeşitli animasyon ve oyun motorları var. Bunların bazıları tutularak ileri seviyeye gelirken bazıları da tutulamayarak geri kalmıştır.

AutoCad, 3Ds Max, Maya gibi çok kullanılan tasarım programlarına sahip Autodesk firması farklı bir alana daha yönelerek oyun geliştirme sektörüne yeni oyun motoru Stingray ile giriş yaptı.

original

İlginizi Çekebilir ⇒ Teknoloji Transfer Platformu

Oyun motorları; farklı kaynakları ve özellikleri yönetmek, farklı bileşenlerin tek, aynı anda işleyen ve sarmalayıcı bir oyun deneyimi sunan bir yapıymış gibi birlikte çalışmasını organize etmek gibi görevleri yerine getiriyor. Oyun motorunun birçok parçası bulunurken, bunun çoğu grafik, işleme, fizik ve oyunun görsel hissini sunan diğer parçalar gibi alt sistemlerden oluşuyor.

art-to-engine-workflows-large-1152x648

İlginizi Çekebilir ⇒ Pilot Kaskına Entegre Kumanda Sistemi: AVCI

Autodesk Comminity Türkiye Editörü Serdar Hakan;

“Autodesk’in son zamanlarda satın aldığı Bitsquid 3D motorunu temel alan Stingray’in ünü Veri Güdümlü Mimarisine dayanıyor. Bu, oyunu kontrol eden her şeyin veri dosyalarında ve kod parçacıklarında tanımlandığı anlamına geliyor. Bu, motorun kaynak kodunda herhangi bir değişikliği gerektirmiyor. Aslında bir oyunun akışını görsel düğüm editörü veya Lua gibi popüler bir oyun kodlama dili aracılığıyla yönetmek mümkün oluyor. Stingray Autodesk’in işleme, gölgelendirme, parçacık efektleri, son işlem gibi alanlardaki deneyimi kullansa da, her şeyi kendi başına yaptığını iddia etmiyor. Hareket ve dengeleme işleri için HumanIK, kullanıcı arayüzleri için Scaleform ve fiziksel unsurlar içinde NVIDIA PhysX gibi popüler kütüphaneleri bünyesinde barındırıyor.” dedi.

19 Ağustos 2015 tarihinden itibaren Autodesk Stingray aboneliğini satın alınabilecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Autodesk Stingray: Yeni Oyun Motoru Doğuyor!

0