Arduino’dan Önce Victoria Arduino Vardı!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Arduino’dan Önce Victoria Arduino Vardı!

Açık kaynak elektronik prototipleme platformu olan Arduino’yu çoğu kişi bilir. Birbirinden güzel çalışmaların yapıldığı bu platform ile Dünya’da ve ülkemizde ilkleri içerecek projelere imza atılmıştır. Gençlerimizin elektroniğe olan ilgisi bu kart sayesinde yapılan çalışmaları görerek daha çok olmuştur.

victoria-arduino

Aynı şekilde İtalya Turin’de 1876 yılında doğan Pier Teresio Arduino’da zamanın ilklerine imza atacak Victoria Arduino şirketini kurmuştur. 1905 yılında Dünya’da ilk olacak ekspresso kahve makinasını yapmıştır.

3dyazıcı-ürünleri-lepicallidus

Pier Teresio Arduino, temel olarak iki akış borusu arasında ısı değiştirici kullanma fikrini düşünmüş ve yaptığı çalışmalarla bu basit kavramı Dünya’nın ilk ekspresso makinası olarak hayata geçirmiştir. Böylelikle şuan üretilen kahve makinalarındaki temel mantığı da, Teresio Arduino tarafında 1905 yılında atılmıştır.

victoria-arduino-kahve

1923 yılında gözlerini yuman Pier Teresio Arduino’nun soyadı, ölümünden yaklaşık 100 yıl sonra Dünya’da elektronik alanda yine ilklere kapı açacak, açık kaynak elektronik prototipleme platformu ile de dolaylı olsada anılıyor.

İtalya’da Temmuz 2015 tarihinde Türk öğrenci tarafından kurulan sitemiz, bu bilgiyi değerli takipçilerimize sunmuştur.

victoria-arduino-lungo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arduino’dan Önce Victoria Arduino Vardı!

0