Antimadde Nedir?

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Antimadde nedir?

Antimadde kısacası anti-parçacıklardan oluşan bir maddedir. Antiparçacıklar ise normal maddenin yapı taşları olan parçacıklarla aynı kütleye, aynı büyüklükte kuantum sayılarına (örneğin aynı elektrik yüküne sahip) ama zıt işaretli parçacıklardır.

Maddeyi oluşturan tüm parçacıkların temel parçacık olsun ya da olmasın bir antiparçacığı vardır. Örneğin temel bir paçacık olan protonun antiparçacığına anti-proton denir.

antimadde-madde

Bu antimadde parçacığı proton ile aynı kütleye sahiptir; fakat proton yükünün işareti proton gibi artı değil eksidir. Elektronun ve nötronun antiparçacıklarına ise antielektron(pozitron) ve antinötron denir. Bu parçacıklar normal elektron ve nötron ile aynı kütleye sahiptir; ama kuantum sayıları zıt işaretlidir.

Bize destek olmak isterseniz sayfamızdaki reklamlara tıklayabilirsiniz. Teşekkür ederiz…

Normal parçacıkların normal maddeyi oluşturmasına benzer biçimde antiparçacıklar bir araya gelerek antimaddeyi oluştururlar. Örneğin bir antiprotonun ve bir pozitronun bir araya gelmesiyle normal hidrojenin antimaddesi olan antihidrojen oluşur. Kuramsal olarak bütün diğer antimadde atomlarının da oluşmasında bir engel yoktur. Ancak helyumdan daha büyük antimadde atomları bugüne kadar ne laboratuvar ortamında üretilebilmiş ne de evrende gözlemlenebilmiştir.

» İlginizi Çekebilir ⇒ Havadaki Kimyasal Maddeleri Algılayan Sensör

antimadde-madde-nedir

Madde ve antimadde parçacıkları bir araya geldiği zaman birbirlerini yok eder ve E=mc² formülüne göre enerjiye dönüşür. Bu sürecin tersi de mümkündür. Yani yeterli miktarda enerjiden madde ve antimadde çifti oluşabilir.

e-mc2-formülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Antimadde Nedir?

0