Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM)

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM)

ODTÜ Teknokent bünyesindeki Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezinden (ATOM) bu yılın ilk yarısında 100 yeni oyun çıktı. ATOM ekipleri, geliştirdikleri oyunlarla uluslararası başarılara imza attı.

ATOM, henüz şirketleşmemiş ekiplere ve geliştiricilere çeşitli destekler veriyor. Destekler, şirketleşme ve idarileşme süreçlerinde kreatif alandaki insanların bu süreçlerde yaşayabileceği sorunları çözmeye ve projelerinin yaratıcılık kısmına daha fazla yoğunlaşmalarını sağlamaya odaklanıyor. Ekipler, 1 yıl süresince sunulan desteklerden yararlanabiliyor. Bu kapsamda, öncelikle ekiplere ofis alanı sağlanıyor ve teknik, fiziksel altyapı ihtiyaçları karşılanıyor.

atom-merkezi1

ATOM’un sunduğu ortamda fiziksel olarak birlikte çalışan ekipler, birbirleriyle olan etkileşimlerini çıktılara dönüştürüyor. Birlikte çalışma kültürü, bilgi paylaşımını beraberinde getiriyor. ATOM’daki ekipler birbirlerinden bilgi ya da proje saklamıyor. Ekipler projelerini yan yana geliştiriyor ve birbirlerinden bir şeyler öğreniyor.

ATOM’da yıl boyunca farklı eğitimler yapılıyor. Bunlar, akademik eğitim formatının dışında, konusunda uzman kişilerin ya da deneyim sahibi geliştiricilerin uygulamaya yönelik bilgi paylaşımı şeklinde gerçekleştiriliyor.

Tüm bu süreçlerde ekiplerin kendilerinin keşfedip, öğrenmesi amaçlanıyor. Bunun için de bir teşvik modeli yürütülüyor. Periyodik olarak ekiplerin zaman bilincinin oluşması için “pit stop” olarak nitelendirilen kısa değerlendirmeler yapılıyor. Burada, ekiplerin zamana bağlı koydukları hedeflere ulaşılıp ulaşamadıklarına bakılıyor. Ekiplerin konulan ara hedeflerle kendi proje yönetimlerini oluşturmaları sağlanıyor. ATOM’daki ekiplerde mezun/öğrenci oranı hemen hemen eşit düzeyde seyrediyor. Merkez, ODTÜ ile anılsa da merkezden yararlananların yaklaşık yarısı başka üniversitelerden

atom-merkezi2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (ATOM)

0