Amerika’dan Fransa’ya Kokulu Mesajlaşma!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Bir Ülkeden Diğerine Kokulu Mesajlaşma

Geçen hafta yazdığımız ışınlanma ile bilgi aktarımından sonra bu seferde koku ile mesajlaşma konusu dikkatimizi çekti. Kokulu mesajlaşma için ilk denemeler kıtalararası mesafede başarıyla sonuçlanmıştı. Deneylerden elde edilenlerle, Harvard Üniversitesi’nde geliştirilen yeni bir cihaz ile kokulu mesajlaşma daha iyi bir duruma getirildi.

Projede çalışan Prof. Davis Edwards ve ekibi, kokulu mesajı Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nden Paris’teki meslektaşlarına gönderdi. Bu mesaj yine kokulu olarak cevaplandı. Kokulu mesajlaşma için üretilen oPhone cihazında, oChip adı verilen 8 tane özel çip ve bu çiplerin içinde de 32 temel koku bulunuyor.

kokulu mesajlaşma

Yazıcılardaki mürekkep kartuşu gibi çalıştığı düşünülen bu çiplerdeki kokular karıştırılarak 300 binden fazla farklı koku elde edilebiliyor. Kokulu mesajlaşmada, gönderilecek fotoğrafa veya metine bu koku paletinde yer alan kokulardan istenen biri seçilip ekleniyor.

Gönderilen mesajlar yine oPhone yardımıyla açılınca mesaja eklenen koku da duyuluyor. Karşı tarafın tam olarak algılamasını sağlamak için, gönderilen mesajdaki koku en az 10 saniye boyunca etkili oluyor. oNotes adı verilen kokulu mesajlar e-posta ve sosyal ağlarla da gönderilebiliyor.

kokulumesaj

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerika’dan Fransa’ya Kokulu Mesajlaşma!

0