Amerika Orjinli Türk Şirket SNC, Uzaya Kargo Taşıyacak!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

SNC, Uzaya Kargo Taşıyacak 3. Şirket Oldu

Sierra Nevada Corporation (SNC)

Sierra Nevada Corporation (SNC),  1963 yılında Amerika Nevada’da kurulmuştur. Türk kökenli Fatih Özmen ve Eren Özmen çifti tarafından 1994 yılında satın alınmıştır. Fatih Özmen, Reno Üniversitesi Elektrik mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesi almış ve 1981 yılında tam 13 yıl sonra satın alıp kendi şirketi olacak SNC’ye katılmıştır.

Amerikan orjinli Türk şirket SNC; ABD merkezli uzay sistemleri ve ticari yörünge taşımacılığı, mikro uydular, enerji, tele-tıp, ve nanoteknoloji gibi konularda uzmanlaşmış elektronik sistem sağlayıcısı bir teknoloji şirketidir. Şirketin merkezi ismininde geldiği Nevada, Sparks’ta bulunmaktadır. 16 eyalet ve ülkede 30 farklı merkezde çalışmaların yürütmektedir.

snc-şirketi

NASA, uzay istasyonuna kargo teslimatı, sevkiyat ve getirip-götürme hizmetleri yapacak 3. şirket olarak, Türk girişimci Eren & Fatih Özmen çiftinin şirketi Sierra Nevada Corporation’ı seçti. Commercial Resupply Services 2 (CRS2) ihalesi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonuna yük taşıyacak SNC’nin Dream Chaser uzay aracı tekrar kullanılabilme imkanına sahip olacak ve dünya dönüşünde inişini havalimanı pistine normal olarak yapacak.

boeing-lockheed-martin

Boeing ve Lockheed Martin İhalede Elendi

Uzay istasyonuna kargo taşımacılığı yapacak Dream Chaser, açılan ihalede Boeing, SpaceX, Lockheed Martin ve Orbital Sciences Corporation gibi uzay ve havacılık sektöründeki diğer dört dev firma ile rekabet etti. Boeing ve Lockheed Martin ihaleden elendi. Amerika orjinli Türk şirketi SNC, 2019’dan 2024 yılına kadar kargo taşımacılığı görevini üstlenecek.

“ABD için kritik önem taşıyan projede SNC’nin seçilmesi bizi onurlandırdı” diyen Sierra Nevada Corp. Yönetim Kurulu Başkanı Eren Özmen, “Böyle büyük bir rekabet ortamında, şirketimize gösterilen güven bizleri gururlandırdı. Dream Chaser’in kapasitesini başarılı bir şekilde dünyaya göstermek için çaba harcayacağız. Bu projeyi üstlenmemiz Amerikan Rüyası’nın hepimiz için gerçekleşmiş olması anlamı taşıyor. NASA’ya, Hükümete ve Kongre’ye büyük önem taşıyan bu programa verdikleri destekten ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu.

snc-türk-şirketi

Dream Chaser uzay aracının sahibi olan SNC, 10 yıldan beri aracı geliştirmek için çaba harcıyor. Son altı yıllık dönemde NASA’nın ticari araç programı kapsamında yer alan Dream Chaser, NASA’nın bu alandaki 40 yıllık deneyimini daha ileri düzeye çıkarmak için çalışıyor. Dream Chaser programı Louisville, Colorado merkezli olarak geliştirilmeye devam edecek.

SNC’nin Dream Chaser Kargo Aracı’nın Özellikleri

 • Inovatif katlanabilir kanat dizaynı Dream Chaser uzay aracının fırlatma mekanizmasına uyumlu bir şekilde sığmasına imkan tanıyor.
 • NASA’nın gereksinimlerinin de üzerinde bir miktar olan, basınçlı ve basınçsız olarak 5500 kg ağırlığındaki yükü Uluslararası Uzay İstasyonu’na teslim etme kapasitesi.
 • Aracın yeniden uçma özelliği maliyetleri düşürüyor.
 • Tüm toksik olmayan itici ve sarf malzemeleri, Dream Chaser’i dünyanın en çevreci uzay aracı yapıyor.

Kaynak

⇒Turk Avenue

One thought on “Amerika Orjinli Türk Şirket SNC, Uzaya Kargo Taşıyacak!

 • Avatar
  20 Mart 2016 at 16:59
  Permalink

  Bu tür büyük projelerde türklerin sahip olduğu bir firmanın yer alması beni o kadar gururlandırdı ki, önümüzdeki dönemde bu tür projelerin ülkemizde de başlaması yurtdışında elde edilen birikimlerin ülkemize de aktarılması ümidi ile Fatih ve Eren Özmen çiftine başarılar diliyorum

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerika Orjinli Türk Şirket SNC, Uzaya Kargo Taşıyacak!

1