Alan Turing ve Yapay Zeka

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Alan Turing ve Yapay Zeka          

alan turing

Alan Turin 23 Haziran 1912 – 7 Haziran 1954 yılları arasında yaşamış İngiliz matematik, kriptolog ve bilgisayar bilimcisidir. Kendisi bilgisayar sistemleri ve yapay zekanın kurucusu olarak nitelendirilir. Peki neler yaptıda günümüz teknolojisi olan bu sistemlerin kurucusu olarak anıyoruz Turing’i…

Turing genel olarak 2. Dünya savaşında Alman şifreli haberleşme sistemi olan enigmanın şifrelerini çözecek bir ‘BOMBE’ isimli makina tasarımı ve yapay zeka alanında önemli bir test olan ‘Turing Testi’ çalışmalarıyla hatırlanmaktadır.

BOMBE Makinası Nedir?

2.Dünya savaşında Almanya ne zaman nereye ve hangi birlikle saldıracağını enigma şifreleme sistemiyle birbirlerine iletiyorlardı. Enigma sistemi her gün kendini yenileyen bir sistemdir. Yani insan zekasıyla çözülmesi imkansız denecek kadar zordur. Zira enigma yaklaşık olarak 10^20  farklı olasılıkta durum mevcuttu.

bombe makinası

Bunun için Turing ve bazı bölümlerinde katkısı olan matematikçi Gordon Welchman birlikte bu makineyi tasarladılar. Bu makine alınan şifreli mesajı en olası durum da çözerek aktarmak üzerine tasarlanmıştı. Tasarımı gerçekleştirilen makine gayet başarılı olmuş ve savaşın daha erken bitmesini sağlayarak belki de onbinlerce hayat kurtarmıştır.

Turing Testi Ne İçin Kullanılır?

Turing testi bir makinenin insan gibi düşünebildiğinin mantıksal olarak açıklanmasını sağlayan bir testtir. Yapay zeka sistemlerinde temel oluşturan bu test şu şekilde yapılır;

Makine ve gönüllü bir insan, jüri heyetinin görüş alanında olmayan bir yerde, jürinin sorularını yanıtlarlar. Bu yanıtlar jürilere bir monitör aracılığıyla iletilir ve verilen cevaplara göre jürinin hangi cevabın insandan hangisinin makineden geldiğini saptamaya çalışmasıyla test tamamlanır.

yapay

Peki Bu Testi Geçen Oldu Mu?

9 Haziran 2014 tarihinde haberlerde gündeme gelen Rusya’da Vladimir Veselov  ve Eugene Demchenko tarafından geliştirilen 13 yaşındaki bir çocuğu simüle eden bilgisayar programı jüri tarafından %33 oy alarak bu testi geçmiştir.

Günümüzde Yapay Zeka

Yapay Zeka’nın git gide gelişmesi belki de büyük şirketlerdeki insan zekası gerektiren işlemleri daha kolay çözebilmemizi sağlıcaktır. Bunun yanı sıra uzay araştırmalarında, keşif seferlerinde artık yapay zeka ve robotiğin kullanımı çok önemli ve kullanışlı bir hal almıştır.

darpha

Özellikle Google, Samsung, Honda gibi dünyada teknolojiye yön veren şirketler son yıllarda yapay zeka ve insansı robot araştırmalarına büyük önem vermektedir. Google son olarak dünyada yapay zeka ve robotik projeleri yapan 8 tane şirketi satın alarak bu alana verdiği önemi göstermiş olmaktadır.

yapay zeka alan turing

Ülkemizde de son zamanlarda insansı robotlar üzerine projeler geliştiren şirketlerin sayısının artması, üniversite ve teknokentlerimizde bu alanda çalışmalar yapılması ise bizim adımıza sevindirici bir olaydır.

Ali Küçükçelebi

Ali Küçükçelebi

Selçuk Üniversitesi Elektrik Elektronik Müh. 3.sınıf öğrencisiyim.Gömülü sistemler,robotik , yapay zeka ve en önemlisi uzay teknolojileri konularıyla ilgilenmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alan Turing ve Yapay Zeka

0