Akıllı Bisiklet: Vanhawks Valour

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Akıllı Bisiklet: Vanhawks Valour

Bir teknoloji firması olan Vanhawks, bisikletleri daha kullanışlı ve akıllı bir hale getirme düşüncesi ile akıllı bisiklet Valour’u geliştirdi. 2014 yılında Kickstarter’da 820 bin dolar toplayan şirket, 2015 yılında Y Combinator’da seri üretime geçmek için yüksek miktarda yatırım aldı. Vanhawks şirketi, iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuz ile Bluetooth 4.0 bağlantısı kurabilen ve sürüşünüzün daha emniyetli olmasını sağlayan aynı zamanda sağlıklı bir yaşam sunabilecek bir bisiklet fikriyle yola çıktı.

vanhawks

Vanhawks Valour

Valour, GPS alıcısı sayesinde akıllı telefonunuzdaki uygulamasına gireceğiniz navigasyon bilgilerini telefonunuzu elinize almadan gidondaki LED ışıklarına yansıtıyor ve sizi gitmeniz gereken yöne yönlendiriyor.  Böylece gözünüzü yoldan ayırmadan daha emniyetli bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Sensörleri sayesinde gidilen mesafeyi ve hız seviyesini ölçerek kullanıcısına bildiren bisiklet çok kısa mesafeden yaklaşan diğer araçları algılayarak uyarıda bulunuyor.

Vanhawks-Valour

Vanhawks’ın bir diğer özelliği de kör nokta özelliğinin bulunması. Bugün artık pek çok yeni otomobilinde standart bir özellik olarak gelmeye başlayan kör nokta uyarı sistemleri, arkanızdan gelmekte olan ancak kör nokta denilen ve göremediğiniz yerden gelen diğer araçlarla ilgili size uyarı veriyor. Ayrıca kendi kendini şarj etme özelliğine sahip olan bisiklet, karbon fiber bir yapıya sahip olmasıyla da 7.25 kilogram gibi düşük bir ağırlığa sahip. Olimpiyat sporcusu Simon Whitfield, Brenda Irwin (Relentless Pursuit Partners) ve bazı melek yatırımcılardan gelen toplam 1.6 milyon dolarlık yatırım şirketin Sonbahar 2015’de akıllı bisikleti piyasaya çıkarması konusunda destek sağlayacak. Vanhawks Valour, 1249 dolarlık satış fiyatıyla 2015 yılının sonbahar aylarında teslimata başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Bisiklet: Vanhawks Valour

0