ABD’de Dev Uçak İhalesi: 55 Milyar Dolar

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

ABD’de Dev Uçak İhalesi: 55 Milyar Dolar

Amerika Birleşik Devletlerinde 55 milyar dolar değerinde uzun menzilli bombardıman uçağı projesi yapıldı. Northrop Grumman, Boeing, Lockheed Martin gibi önemli savunma devleri kıyasıya yarıştı. Sonuçta ihaleyi Boeing ve Lockheed Martin konsorsiyumunu geride bırakn Northrop Grumman kazandı.

Northrop Grumman

ABD merkezli, uzay ve savunma teknolojileri alanında faaliyet gösteren, 1994 yılında kurulan Northrop Grumman şirketi savunma sanayii sektöründe dördüncü büyük şirket olarak yer almaktadır. Şuan dört iş sektöründe faaliyet gösteren şirket, 55 milyar dolarlık ihaleyi kazanarak Amerikan Hava Kuvvetleri’nin gelecek yeni nesil uzun menzilli bombardıman uçaklarını tasarlayacak.

Aynı zamanda radara yakalanmayan B-2 bombardıman uçaklarının da imalatçısı olan şirket uzun yıllardır hizmette olan B-52 ve B-1B’lerin yerine geçecek uçakları 2020’lerin ortasında uçurmayı planlıyor.

pgL_UC-10028_042

» İlginizi Çekebilir ⇒ Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü: SAMUR

Aynı zamanda pilotsuz uçma özelliği bulunacak olan yeni nesil bombardıman uçağı ‘B3’ün tanesi 560 milyon dolara mal olması öngörülüyor. ABD topraklarından kalkarak dünyanın herhangi bir köşesinde operasyon düzenleme kapasitesine sahip olacağı söylenen B3’ün bombardıman dışında, istihbarat ve elektronik savaş alanlarında da kullanılması öngörülüyor.

Northrop Grumman Global Hawk in Palmdale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABD’de Dev Uçak İhalesi: 55 Milyar Dolar

0