7 Mucit Kadın ve Hayatımızda Sıkça Kullandığımız Buluşları

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

7 Mucit Kadın ve Hayatımızda Kullandığımız Buluşları

Cam sileceğinden, bebek bezine kadar hayatımızda sıklıkla kullandığımız buluşların sahiplerinin ortak bir özelliği var. Hepsi birer kadın!

Mary Anderson

1866 yılında doğan Mary Anderson, cam sileceği olarak adlandırılan, araba içerisinden kontrol edilebilen, otomatik araba cam temizleyicisi aleti için ilk patentini almaya layık görülmüştür.

mary-anderson-cam-sileceği-icat

Marion Donovan

1917 tarihinde doğan Marion Donovan çocuk bezini 1951 yılında icat etmiştir. Donovan, evde yaşamı kolaylaştırmak için, çoklu askı, diş ipi ve elbise arkasındaki fermuarı kolay kapatma gerecini de içeren bir düzineyi aşkın buluşun patentini alan üretken bir mucittir.

Marion Donovan

Stephanie Kwolek

193 yılında doğan Stephanie Kwolek kevları icat etmiştir. Günümüzde halat, zırh ve yanmayan koruyucu giysi yapımında kullanılmaktadır.

Stephanie Kwolek-kevler

Josephine Cochrane

1839 yılında doğan Josephine Cochrane, ilk pratik bulaşık makinesini yapmıştır ve hatta bulaşık makinesinin patenti 1850’de Joel Houghton tarafından kendisine verilmiştir.

Josephine Cochrane - bulaşık makinası

Ada Lovelace

1815 yılında doğan Ada Lovelace, motor hakkındaki tuttuğu notları bir makine tarafından işlenmek üzere yazılan ilk algoritmayı içerir. Bundan dolayı genel kanıya göre dünyanın ilk bilgisayar programcısı olduğu kabul edilir.

ada_lovelace

Marga Faultsch

1916 yılında Almanya`nın Mainz kentinde doğan Marga Faultsch, bir kimyager olarak Gözlük camını bularak kullanan kişidir.

gözlük-camı

Melitta Bentz

1873 yılında Almanya’nın Leipzig kentinde doğan Melitta Bentz, ilk kahve filtresini bulan ve Dünya ile tanıştıran kişidir.

kavhe filtresi bulan kişi

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Mucit Kadın ve Hayatımızda Sıkça Kullandığımız Buluşları

0