500 Günden Fazla Kalbi Olmadan Yaşadı

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

500 Günden Fazla Kalbi Olmadan Yaşadı

Stan’e ve Dominique’e kardeşler ergenlik çağındayken doktorlar onlara ailesel kardiyomyopati (kalp kası hastalığı) teşhisi koydu. Michigan Üniversitesi Frankel Kalp Damar Merkezi’nden Jonathan Haft, her iki kardeşin de durumunun hiç iyi olmadığını, çok fazla zamanları olmadığını ve hemen kalp nakli yapılması gerektiğini söyledi.

Çözüm olarak ise iki kardeşin kalbi çıkarıldı ve Syncardia adlı cihaz kullanılmaya başlandı. Kardeşlerin özel anatomik durumları nedeniyle, örneğin defibrilatör (kalbin normal dışı hızlı atımını durdurarak tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan cihaz) gibi diğer teknolojiler çözüm olmuyordu. Çözüm Syncardia’daydı. Dominique’in kalp naklinden önceki bir kaç hafta Syncardia’yı kullanması yeterliydi. Ancak Stan’in daha çok beklemesi gerekti ve yapay kalp cihazı ile bir yıldan fazla zaman geçirdi. Bu sürede hastanede kalması da gerekmedi.

taşınabilir-kalp

O sıralar kimse bu kalp cihazını ne kadar taşıyacağını bilmiyordu. Taşınabilir bu yapay kalp cihazı damar sistemine bağlı, 6 kg’lık bir sırt çantası şeklindeydi. Sürekli sırtında bu cihazla yaşamak da kolay değildi. Örneğin Stan’in kız kardeşini kucaklaması mümkün olmuyordu, ama basketbol oynaya devam edebilmesi doktorlara da sürpriz oldu. Stan’e 9 Mayıs 2016’da kalp nakli yapıldı ve Stan yapay kalp cihazına veda etti. Hikâyesini özellikle kalp yetersizliği sorunu yaşayan diğer 5,7 milyon Amerikalı için paylaştı ve organ bağışının önemine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

500 Günden Fazla Kalbi Olmadan Yaşadı

0