3D Yazıcılar Tarih Oluyor! Yeni Trend 4D Yazıcılar

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Teknolojide Yeni Trend 4D Yazıcılar

Bilenler bilir 3B(D) yazıcı sektörü almış başını gidiyor. Deyim yerindeyse 3B yazıcıyla üretilemeyen bir şey kalmadı. Hayal et, çiz ve yazdır! Hoop ürünün elinde. 3B yazıcı teknolojisi hayatımızda bu kadar yer edinmişken yerini daha gelişmiş yeni bir teknolojiye mi bırakacak yani pabucu dama mı atılacak dersiniz.

3d ve 4d printer

3D yazıcılarınızı bir kenara bırakın şimdilerde yeni trend 4D yazıcılar. E daha 3D yazıcı bile almamıştım diyen okuyucularımız için haklısınız, teknolojinin hızının neredeyse Hyperloop’un hızını geçtiği şu çağa uyum sağlamak oldukça zor. Bizden söylemesi 5D yazıcı haberini alırsanız hiç şaşırmayın!

resim 11

Nedir bu 4.Boyut?

Biliyoruz ki 3D yazıcılar 3 boyuttan geliyordu: En, boy ve yükseklik. Gelelim 4D yazıcılara. Sahi nedir bu 4D yazıcılar? Veya 4.boyut derken neden söz ediliyor? Elbette, zaman. Ancak 4D yazıcılarda söz konusu zaman boyutu sürekli değil sadece form değişikliğiyle sağlanmaya çalışılmış.

resim 22

En sade haliyle 4D yazıcılarla değişken ürünler basabileceksiniz hem de herhangi bir otomasyon sistemine sahip olmadan hareket edecek ve renk değiştirebilecek ürünler gibi. Aslında basılacak ürünlere akıllı ürünler de diyebiliriz.

Akıllı malzemeleri işleyen 4D yazıcılardan basılan bu akıllı ürünler kendiliğinden birleşerek daha büyük yapılar inşa edebilecek. Bir tabaka halinde basılmış ürün ıslatıldığında şekil değiştirebilip başka forma dönüşebilecek. Yani burada 4.boyut diye söz edilen şekil değiştirme fonksiyonu. Ancak değişim de belli bir zaman alacağına göre zaman boyutunu da katmış oluyoruz.

4D yazıcıları açıkladığımız yazımızın ikinci bölümü için alt taraftaki “Yazının Devamı” kısmından 2. butona basarak geçebilirsiniz.

İrem Kayar

İrem Kayar

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi. Teknolojiye ilgili, araştırmayı seven, 3d yazıcı meraklısı, fotoğraf çekmeye bayılan, her daim neşeli bir mühendis adayı :)

One thought on “3D Yazıcılar Tarih Oluyor! Yeni Trend 4D Yazıcılar

  • Avatar
    11 Temmuz 2016 at 10:26
    Permalink

    irem kayar a…4 d için örnek gösterilen kapanır kutu modelini pekala 3d printerde çıkarabiliyor hatta daha fazlasını

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3D Yazıcılar Tarih Oluyor! Yeni Trend 4D Yazıcılar

1