1997 Yılında Yerli Cep Telefonu ASELSAN 1919 Vardı

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

ASELSAN “Güven Veren Teknoloji”

Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türkiye’ye uygulanan ambargo nedeniyle, ülkemizin kendi savunma sistemlerinin geliştirmesi amacıyla 1970’li yıllarda ülkemizin insanlarının bağışlarıyla Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakıfları kurulmuştur. ASELSANda bu kapsamda 1975 yılında Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı öncülüğünde faaliyetine başlamıştır.

Günümüzde ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na bağlı bir kuruluştur. ASELSAN’ın kurucularının kuruluş aşamasında altını çizdiği; kritik teknolojileri kullanarak, özgün ürün ve sistemler geliştirmek temel stratejimiz olarak süregelmiştir.

aselsan1919_lepicallidus1

ASELSAN 1919

ASELSAN mühendislerince tasarlanarak 1997’de piyasaya sürülen “ASELSAN 1919″ cep telefonu, tasarımında kullanılan ileri seviye bilgisayar donanımı ve yazılımı ile uluslararası alanda rekabet edecek şekilde yerli bir ürün olarak ortaya çıkmıştı. O zamanın donanım teknolojisine uygun yapısı ile en son yenilikleri içeriyordu.  Yerli cep telefonu olarak Türkiye’de satışa başlamış ve o yıllarda Türkiye, GSM cep telefonu geliştiren ilk 9 ülke arasındaki yerini almıştı.

Boyu 12,9 cm, eni 4,7 cm ve kalınlığı da 2,5 cm olan cep telefonu, 185 gram ağırlığında olduğundan o zamanın en hafif telefon sıralamalarında ön sıralarında yer almaktaydı. İki çeşit pil kullanılan ilk yerli cep telefonu ASELSAN 1919,  550 MAH kapasiteli standart pil ile konuşma süresi 1,5 saat, bekleme süresi 40 saat olurken, güçlü pil kullanıldığında ise konuşma süresi 2,5 saat, bekleme süresi ise 70 saate kadar çıkabilmekteydi.

Patent Olayı Sebebiyle Üretimi Durduruldu!

ASELSAN 1919 cep telefonu, o zamanın parasıyla 96 TL olan fiyatıyla 1.5 ayda 5500 adet satılmasına ve beklenenden iyi bir satış rakamı yakalamasına rağmen, telefonun projesinin çalıntı olduğu gerekçesiyle üretimi durduruldu.

aselsan1919_lepicallidus

ASELSAN 1919 İlk Yerli Cep Telefonunun Özellikleri

  • Cep telefonunda önemli isimlerin ve telefon numaralarının kaydedildiği bir rehber bulunmaktaydı. Bu rehbere sim kartına bağlı olarak 315 numara ve isim kaydedilebilirdi.
  • Rehberdeki herhangi bir numaraya tek tuşa basılarak ulaşılabilir ve yine tek tuşla bu numaraya çağrı yapılabilirdi.
  • Aselsan 1919, dünyanın birçok ülkesinde kullanılan gsm şebekelerine uyumlu olduğundan, söz konusu olan ülkelerde de kullanılabilirdi.
  • Telefon meşgul ya da kapalı olduğunda, kendisine gelen çağrılar kullanıcının önceden belirlediği başka telefonlara yönlendirilebilirdi.
  • Telefonun tuşlarını kullanarak hazırlanan kısa mesajlar bir diğer cep telefonuna gönderilebilir veya alınabilirdi.
  • Telefon çaldığında, arayan kişinin telefon numarası görülebilir. Bu özellik sayesinde, arayan istenmeyen biriyse, telefona yanıt verilmeyebilirdi.
  • Ücret bilgisi ekrandan görülebilir. Böylece, son çağrı ücreti ya da toplam çağrı ücreti öğrenilebilirdi.
  • Telefondan aranabilen numaraların listesini hazırlar ve şifresini yalnız kullanıcının bildiği bir kilit ile kilitlerseniz bu numaralar dışında çağrı yapılması kısıtlanabilirdi.
  • Şarj adaptörü ile standart pil 1 saat içinde doldurulur. Masa üstü şarj cihazı ile; cihazın üzerindeki pil ile birlikte yüksek kapasiteli yedek pil de şarj edilebilirdi.
  • Yüksek kapasiteli piller, masa üstü şarj cihazı, çakmak adaptörü, araç içinde tutucu, anten güçlendirici ve ahizesiz kullanım kiti gibi zengin aksesuar çeşitlerine sahipti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1997 Yılında Yerli Cep Telefonu ASELSAN 1919 Vardı

0