Parmak İzlerimiz Neden Farklıdır?

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Adli suçlarla ilgili bir olay karşısında güvenlik birimlerinin olayı çözmek amacıyla kullandıkları etkili bir yöntem; parmak izi incelemesi yapmaktır. Suç aletinde veya o olayın yaşandığı yerde bir kişiye ait parmak izlerinin bulunması, o kişinin suçlu veya suçsuz olarak daha önce orada olduğunu gösteren en büyük ipucu olmaktadır. Bu işlemde önemli olan nokta ise parmak izinin her kişiye özel olmasıdır. Hatta aynı genetik bilgiyi taşıyan tek yumurta ikizlerinin parmak izleri bile birbirinden farklıdır.

İnsanların parmak izlerinin neden birbirinden farklı olduğunu anlamak için parmak izlerinin oluşma sürecine yani doğum evresine bakmak gerekir. Bir insanın parmak izleri ana rahmindeyken oluşur. Gebeliğin 10. haftası civarında başlayan süreç 16-17. hafta civarında tamamlanır.

parmak-izi

Şartlar Sağlandığında Parmak İzleri Aynı Olabilir

Parmak izlerinin şeklini belirleyen, derinin en dış katmanı olan epidermis ile daha içteki katman olan dermiş arasındaki etkileşimdir ve bu etkileşimi belirleyen pek çok etken vardır. Örneğin kan basıncı, kandaki oksijen miktarı, hormon seviyeleri, parmaklar ile amniyotik sıvı arasındaki etkileşim ve fetüsün rahim içindeki hareketleri bu etkenlerden bazılarıdır.

Haftalar süren bir süreç boyunca tüm bu etkenlerin iki ayrı fetüs için aynı olması mümkün olmadığından insanların parmak izleri birbirinden farklıdır. Çok nadirde olsa, aynı parmak izine sahip kişilerin olduğu bilinmektedir. Bu da yukarıda belirtilen şartların hepsinin aynı anda gerçekleşmesiyle olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Parmak İzlerimiz Neden Farklıdır?

0