Optik Sistemlerin Çalışma Mantığı: Işığın Veri Olarak Saklanması

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Optik ve optoelektronik bilgisayarların tam anlamıyla hayata geçirilmesi için gerekli bileşenlerden en önemlilerinden birisi olan işlemciler henüz yeni nesil olarak geliştirilememiş ve teknolojik olgunluğa ulaşamamış olsa da, önemli optik bileşenlerden bazılarını farkında olmasakta hayatımızda kullanıyoruz. Bunların en önemlilerinden bazıları CD, DVD ve Blu-Ray gibi optik tabanlı veri kayıt ortamları.

Söz konusu bu sistemlerin hepsinin ortak özelliği ise verilerin yazılırken önce ışığa dönüştürülerek ilgili kayıt ortamına aktarılması, okunurken de yine ışığa dönüştürülerek okunmasıdır. Bunu yaparken de kullanılan ışık türü olarak lazer seçilmektedir. Günümüz optik veri depolama sistemlerinin çalışma ilkesi buna dayanıyor.

optik sistemleroptik-sistemler-cd-rom

Bu nedenle CD, DVD ve Blu-Ray gibi veri kayıt ortamlarının arasındaki en önemli fark çalışma sistemlerinden değil, sadece kullandıkları ışığın türünden yani lazerin dalga boyundan kaynaklanıyor. Örneğin CD’lerde kullanılan dalga boyu 780 nm yani kızılötesi, DVD’lerde 650 nm ve 405 nm dalga boyları kullanılmaktadır.  Görüldüğü gibi dalga boyu küçüldükçe kullanılan sistemin depolama kapasitesi de artıyor.

Bir örnekle açıklamaya çalışırsak, doğada kırmızı ışığın dalga boyu mavi ışığın dalga boyundan iki kat daha uzun. Sonuç olarak dalga boyu kırmızı ışığın yarısı kadar olan mavi ışıkla, kırmızı ışıkla olduğundan tam dört kat daha fazla veri depolama ve okuma imkânı var. Bu nedenle de geleceğin optoelektronik ve optik bilgisayar sistemlerinde de veri depolama amaçlı olarak Blu-Ray veya benzeri sistemlerin kullanılması düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optik Sistemlerin Çalışma Mantığı: Işığın Veri Olarak Saklanması

0