Meteorlar Neden Değerlidir?

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

İnsanoğlunun evreni tanıma çalışmalarının uzayda koloni kurma planı yapabilecek kadar ilerlemiş olmasıyla, dünya üzerine düşen meteorlar büyük bir önem taşıyor. Uzay araştırması yapan kuruluşlar tarafından meteorlar türüne ve ağırlığına göre ciddi fiyatlardan alıcı bulabiliyor. Peki meteorlar neden mi bu kadar değerli?

Dünya atmosferine her yıl binlerce meteor girmesine rağmen sürtünme kayıpları nedeniyle büyük bir kısmı yeryüzüne ulaşamadan toz haline geliyor. Bu meteorların sadece ortalama 500 kadarı dünya yüzeyine meteorit halinde ulaşabiliyor. Oluşumları ve yaşlarına bağlı olarak farklı madenler içeren meteoritler, geldikleri bölgenin yüzeyi ve yaşam şartları ile ilgili öz geçmiş niteliğinde bilgiler veriyor.

meteor

Örneğin; Ay meteorları Ay’ın incelenmesinde kullanılırken, Mars meteorları Mars’ın yüzeyi ve yaşam şartlarıyla ilgili bilgi vermektedir. Bu nedenle Dünya’ya düşen meteoritler kolaylıkla ulaşılabilmeleri nedeniyle uzay araştırması yapan kuruluşlar için büyük önem taşımaktadır. Meteoritler, uzay araştırmalarının yanı sıra yapılarında bulunan metan gazı ve nikel sayesinde işlendikten sonra enerji üretimi ve uydulara yakıt sağlanmasında da kullanılabiliyor.

Yapısı ve tarihi dokusu nedeniyle meteoritler önemli bir maddi değere de sahip. Ağırlıkları, yapıları ve nereden geldiklerine göre fiyatları değişen meteoritlerin fiyatları 20-25 dolardan başlıyor ve milyon dolarlara dahi alıcı bulabiliyor. Hatta fiyatlarının bu denli yüksek olması nedeniyle dünyaya düşen meteorit haberlerini takip ederek aramalarını yapan ve bunu meslek haline getiren “gök taşı avcıları” da bulunuyor.

Burak Kesayak

Burak Kesayak

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilim ve teknolojiye ilgi duymaktayım.

One thought on “Meteorlar Neden Değerlidir?

  • Avatar
    16 Haziran 2018 at 14:58
    Permalink

    Mrb elimde siyah cam tipinde ve yesil renkte meteor bulunmakta cok yere yazmama ragmen herhangi bir cvp alamadim yani elimdeki meteorlarin cesitleri var 30 kg 25 kg tek parca halinde ve kucuk parcalarda mevcut

    Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Meteorlar Neden Değerlidir?

1