Mekanik Röle Alternatifleri

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

 

Gazi Üniversitesi ve BELTEK çok güzel bir şeye imza attılar. Gazi Üniversitesi öğretim görevlileri, çeşitli konularda sizlere eğitimler verebiliyor. Nasıl mı? BELTEK sitesine giriş yapıyorsunuz. Orada çeşitli eğitimleri görüyorsunuz. Onlardan birisini seçiyorsunuz ve sadece 10-20 lira ödeyerek eğitimlere gidiyorsunuz.

Ben de Haberleşme Sistemleri adında bir eğitime kaydolup gittim. O kadar memnunum ki, eğitmen elektronik devre elemanları vererek bizlere devreler yaptırıyor. Bir tane yaşlı ama çok bilgili Ömer amca ile tanıştım. Kendisi hepimizden önce eğitimlere geliyor 🙂 ve başlıyor yapmaya. Bu kadar yazı yazdıktan sonra umarım sizleri sıkmamışımdır. Böyle imkanları bilmek gerekiyor.

Bu eğitimler sırasında çok güzel bir konu öğrendim. Örneğin, mekanik bir röle her geçişte ses çıkarabiliyor ve bazı uygulamalarda özellikle hızlı tepki vermesi istenilen uygulamalarda yavaş kalabiliyor. Bunun yerine transistör ve MOSFET’leri kullanarak röle yapabileceğimizi ve mekanik bir röleden daha hızlı işleme geçeceğini gösterdi. Sadece iki tane elektronik eleman; birisi BJT diğeri MOSFET. BJT olarak S8050 transistörlerin sıklıkla yüksek güç gerektiren uygulamalarda kullanıldığını öğretti. IRF kodlu MOSFET’ler yine yüksek güç gerektiren uygulamalarda kullanılıyor.

Bu iki elektronik elemanı alarak, basit bir şekilde röle yapılacağını ve Arduino gibi bir mikroişlemci ile önce transistörün uyarılacağını sonra da MOSFET’e bağlı gerilimi kontrol edebileceğimizi öğretti.

Yakında bunun devre şemasını ve çıkardığımız PCB baskısını yazıda göstereceğiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mekanik Röle Alternatifleri

0