Harvard Mimarisi

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Harvard Mimarisi

Hayatımızın her alanında bir amaç için hesap yaparak geçiriyoruz. Kimi zaman bilgisayarda, kimi zaman hesap makinelerimizde kimi zaman telefonlarımızda bunu yapıyoruz. Elektronik olarak hesap yapma ve bilgi işleme, bilgisayarlar gibi nispeten büyük sistemlerden başka, örneğin hesap makineleri ve otomasyon denetleyicileri gibi daha küçük devrelerde de istenilen bir özellik olmuştur.

Bu yüzden, bir bilgisayar kadar işlem kapasitesi olmayan, ancak amaçlandığı işlere yetecek kadar belleği ve işlem gücü olan, bunun yanında bilgisayarlardan çok daha hızlı ve güvenilir çalışan tümleşik devreler de eş zamanlı olarak geliştirilmiştir. Bu sistemler, genellikle farklı bir mimari olan Harvard Mimarisi içerirler.

Harvard_mimarisi

Harvard Mimarisi

Harvard Mimarisinin Mimarı Howard H. Aiken

Howard-Aiken-kimdir

Howard H. Aiken

Harvard Mimarisinin geçmişi, 1944 yılında Harvard Üniversitesi öğrencisi Howard H. Aiken tarafından yapılan Harvard Mark I bilgisayarlarına kadar gitmektedir. Aiken, 1900 yılında New Jersey de doğdu. Amerikalı fizikçi olan Aiken, uygulamalı matematik ve bilgisayar bilimleriyle ilgilendi. 73 yaşında St. Louis’de vefat etti.

Harvard Mark I ve Harvard Mimarisi

Aiken’in tasarladığı Harvard Mark I bilgisayarı röle tabanlı olan ve elektromekanik sayıcılara sahip olan bu bilgisayarın program belleğini 24 bit genişliğinde delikli bantlar oluşturmaktaydı. Komutlar ve veri ile ilgili bilgilerin ayrı belleklerde saklandığı veya tutulduğu Harvard Mimarisi kullanana ve mikroişlemcili sistemlerde, Aiken’in ilk bilgisayarda yaptığı gibi, veri komutla ilgili bilgileri iletmek amacıyla kullanılan yollar birbirinden bağımsızdır.  

Böylece aynı çevrim sırasında veri ve komut bilgisinin iletilmesi mümkün hale gelmektedir. Diğer bir deyişle, komut bilgisi, ilgili yolu kullanarak bellekten okunurken, komutun gerçekletirilmesi sırasında kullanılmasına ihtiyaç duyulan veri ilgili yol kullanılarak verinin bulunduğu bellekten okunabilir.

harvard mark I

» İlginizi Çekebilir ⇒ Turkcell’den MIT App Inventor Eğitimi

Harvard Mimarisi, mikroişlemcilerin ek çevrebirirmleri ile donatılmasıyla denetim özelliği kazandırılması sonucu ortaya çıkan mikro denetleyicilerde yaygın olarak tercih edilmiştir. Bu gün de, modern mikrodenetleyicilerin büyük bir bölümüde, örneğin Microchip PIC, Atmel AVR, ARM Cortex-M3 gibi hızın çok önemli olduğu sistemlerde ve günümüzde özellikle dijital sinyal işleme görevini yapan birimlerde DSP (Digital Signal Processing)tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Harvard Mimarisi

0