Redükatör Dişli Kutusu

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Redükatör Dişli Kutusu

Redükatör dendiği zaman aklınızda pek bir şey canlanmayabilir.Fakat dişli kutusu aslında her şeyi anlatıyor.İçerisinde çok sayıda dişli olan kutu şeklindeki materyallere redükatör denir.

Peki ne işe yarar?

Kısaca anlatmak gerekirse redükatörler motora tork sağlar.Yani bir DC motorun ucuna direkt olarak tekerlek takarasanız aracınız hareket edemez.Çünkü motorun direkt olarak onu hareket ettirmesine gücü yetmez.Motorun ivme kazanması gerekir.İşte redükatörler motora ivme kazandırır.Ve bu sayede DC motor yüksek torklu dc motor olur.Fotoğraflardaki materyeller redükatörlere örnektir.

redükatörlü dc motorLepicallidus motor

Başka kullanım alanları

Hergün bindiğimiz otobüs ve arabların vites kutularındada bunlar kullanılıyor.Eğer redükatörler olmasaydı vitesi hareket ettiremezdik.Ve vites olmazdı.Çünkü vites kutusunun tamamı çarklardan oluşuyor.Matkaplarda da bu redükatörler kullanılıyor.Eğer matkabın durması için zorlarsanız durmayacaktır.Çünkü içerisinde çok sayıda çark var ve bu sayede yüksek tork sahibi oluyor.Aşıdaki fotoğraflarda matkap ve vites kutusunun içerisini görüyorsunuz.

vites kutusumatkap

Evde redükatörlü motor yapabilirmiyiz?

Evet aslında bu mümkün ama biraz zor.Eğer yapmak isterseniz,servo motor alıp servonun içerisindeki motoru çıkarıp,istedğiniz motoru takabilirsiniz.Bu şekilde de yüksek torklu motor elde edebileceksiniz.

Emre Selim

Emre Selim

2003 yılında Ankara’da doğdum. Şu anda 8.sınıfa gidiyorum Küçük yaşlarımda elektronik oyuncakları sökerek içerisindeki DC motorları sökmeye başladım. Şuanda da devam ediyorum :) . Arduino’ya ilgi duymaya başladım. Aklımdaki fikirleri somut hale getirmeye çalışıyorum. Kimileri o küçücük çocuk nasıl robot yapacak diyenler olabilir. Ancak şunu söylemek istiyorum 16-17 yaşlarındaki ağabeylere kod yazıyorum. Büyük hayallerimden biri de büyük bir şirketten teklif gelmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Redükatör Dişli Kutusu

0