Gökdelenin Boyunu Ölçmek: Pipet ve İletki

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Gökdelenin Boyunu Ölçmek: Pipet ve İletki

Uzun binaların, dağların, ağaçların kısacası uzun yapıların boylarını ölçmek için çeşitli metotlar kullanılır. Teknolojik olarak lazer ölçüm cihazları, ölçüm kameraları ve başka yöntemler gibi. Ayrıca bir öğretmenin sorduğu soruya barometre ile mantıklı bir ölçüm yapan öğrencinin cevabı ise sürekli karşımıza gelen cevaplardan birisiydi.

Uzun yapı düz bir alandaysa, en kolay yöntem gölgesini ölçmek. Bunun için tabii gölgelerin en uzun olduğu sabah ya da akşam saatlerini tercih etmek gerekiyor. Gölgenin, yapıyla aynı uzunluğa eriştiğine emin olmak için basit bir sopayı toprağa dikerek sopa üstünde ölçüm yapabilirsiniz. Sopa ve gölgesinin uzunluğu eşitlendiğinde, yapının gölgesi de uzunluğunun tam değerini verecektir.

» İlginizi Çekebilir ⇒ Kalem Pil ve Sakız Jelatini ile Kamp Ateşi Yakma

gokdelen

Bir Pipet ve Bir İletki ile Ölçüm

Bir diğer yöntemse bir iletki ve kalın bir pipet kullanarak hesap yapmak. Pipeti iletkiye 45 derecelik açı oluşturacak şekilde bantlayın ve iletkinin düz kısmını ufuk çizgisinin üstüne oturacak şekilde tutun. Bu durumdayken pipetin ucu gözünüze doğru bakıyor olacak.

iletki

İletkinin yüksekliğini koruyup aynı zamanda pipetten bakarak, uzun yapıya yüzünüzü dönün ve pipetin içinden yapının en tepesini görene dek dümdüz yürüyün. Tepeyi gördüğünüzde bu yapıyla aranızda oluşan mesafe yüksekliğine eşit olur.

kalin-pipet

» İlginizi Çekebilir ⇒ En Güçlü Doğal Malzeme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gökdelenin Boyunu Ölçmek: Pipet ve İletki

0