Arduino Wi-Fi Shield (Eklentisi)

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Arduino ile Wi-Fi Eklentileri Serisi – 1

Bu yazı serimizde Arduino ile Wi-Fi eklentilerini açıklayacağız. İlk olarak açıklayacağımız eklenti Arduino’nun kendi Wi-Fi eklentisidir. Bu eklenti piyasada bulunmaktadır lakin pahalı bir eklenti olarak karşımıza çıkmaktadır. Aşağıda Arduino Wi-Fi eklentisi açıklanmaktadır.

arduino-wifi-eklentisi

Arduino Wi-Fi Eklentisi (Shield)

Arduino uyumlu Wi-Fi eklentileri Arduino’muzu kablosuz olarak internete bağlamamızı sağlamaktadır. Arduino içinde kendine ait Wi-Fi kütüphanesi bulunmaktadır. Böylelikle rahatlıkla projelerimiz için gereken kodlarımızı yazarken kendi Wi-Fi kütüphanesini kullanarak Arduino’larımızı kablosuz internete bağlayabiliyoruz.

Eklentide HDG104 Wireless LAN 802.11b/g paketi üzerine kurulmuş bir yapıdadır. Ayrıca eklenti üzerinde Atmega 32UC3 çipi bulunmaktadır. Bu çipin kattığı avantaj ise; TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) işlemlerini bu çip ile gerçekleştirmesidir. Arduino ile Wi-Fi işlemci arasındaki iletişim SPI (Serial Peripheral Interface) pinleri ile sağlanmaktadır.

Teknik Özellikleri

Arduino Kartı Gereklidir
5V çalışma voltajı
Arduino Due ile uygun
802.11b/g ağlar ile haberleşir
WEP ve WPA2 şifrelemelerini destekler

Arduino ile SPI portu üzerinden haberleşir

Dahili olarak mikro SD kart slotu bulundurur
ICSP Pinleri vardır
FTDI stili bağlantı kurarak shield üzerinden seri hata ayıklama gerçekleştirir
WiFi shield yazılım (firmware) güncellemesi için Mini-USB konnektörü bulunur

Arduino Wi-Fi Eklentisi Önemli İpuçları

Arduino Wi-Fi shield’ı kullanacaksanız bazı durumları bilmeniz gerekmetedir. Arduino Uno üzerindeki 11,12,13 dijital pinleri; Arduino Mega üzerindeki  50, 51, 52 pinleri SPI bağlantıları için kullanılıyor. Yani UART olarak değil SPI olarak kullanılır. Böylelikle istenirse datayı hızlı olarak, istenirse yavaş olarak pushlayabilme imkanı sağlamaktadır.

Ayrıca bu eklentide SD kart yuvası da bulunmaktadır. Bunun içinde hem UNO hem de Mega da 4. Pinler SD kart için kullanılmaktadır. Bu sebeple proje geliştirirken bu pinleri Wi-Fi eklentileri için ayırabilirsiniz. Ayrıca Arduino Mega üzerindeki donanımsal SS pini yani 53 nolu pin SD kart ya da HDG104 için kullanılabilmektedir ama burada unutulmaması gereken ise bu pinin mutlaka çıkış pini olarak ayarlanmasıdır.

Arduino-WiFi-eklentisi-Shield-Pinleri

Arduino Wi-Fi shiled’ında HDG104 ve SD kart aynı SPI hattını kullanmaktadır. Bu sebeple de aynı anda sadece birisi aktif olabilmektedir. İki haberleşmeyi de aynı anda gerçekleştirmek isterseniz de bunun çözümü kullandığınız kütüphanelerin ortak olmasıdır. Eğer aynı anda olmasını istemiyorsak bu seferde yapılacak işlem kullanmadığımız HDG104 veya SD karttan birini pasifleştirmektir. HDG104’ü pasifleştirmek için 10 nolu pini çıkış olarak ayarlayıp bu pinden 5V çıkış vermemiz gerekmektedir. Eğer SD kartı pasifleştirmek istiyorsakta aynı mantıkta 4 nolu pini çıkış olarak ayarlayıp bu pinden 5V çıkış vermemiz gerekmektedir.

wifi-shield-sd-kart

Kart üzerinde Mini-USB soketi bulunmaktadır. Bu shield’e takılan arduino’yu programlamak için değil, Atmel DFU protokolü ile AT32UC3 içerisindeki yazılımı (firmware) güncellemek içindir. Kart üzerindeki DFU programlama jumper’ı sadece yazılım güncelleneceği zaman takılmalıdır, normal kullanım sırasında takılmamalıdır.

wifi-eklentisi

LEDLER Anlamları
L9 (sarı) Dijital pin 9’a bağlıdır.
LINK (yeşil) Ağa bağlantı durumunu gösterir.
DATA (mavi) Bilginin gönderilip/alındığını gösterir.
ERROR (kırmızı) Haberleşmede hata olduğu gösterir.

 

» İlginizi Çekebilir ⇒ Arduino ile Araba Kontrol Etme

» İlginizi Çekebilir ⇒ Arduino ve Max7219 Dot Matriks Uygulaması

İkinci Yazımız Hakkında

Diğer yazımız ise CC3000 Wi-Fi eklentisi olacaktır. Arduino Wi-Fi Shield’den daha uygun olan CC3000 Wi-Fi eklentisi ile bir uygulama da yapılacaktır. Yazımız hazır olduğunda sitemizde paylaşım yaparak, buraya da bir link verilerek gösterilecektir.

» Serimizin İkinci Yazısı ⇒ CC3000 Wi-Fi (Shield) Eklentisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arduino Wi-Fi Shield (Eklentisi)

0