Adafruit CC3000 Wi-Fi Kartı (Breakout)

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

» Serimizin İlk Yazısı ⇒ Arduino Wi-Fi Shield (Eklentisi)

» Serimizin İkinci Yazısı ⇒ CC3000 Wi-Fi (Shield) Eklentisi

Adafruit CC3000 Wi-Fi Kartı

Arduino ile Wi-Fi Eklentileri Serisi – 3

Bu yazımız Arduino ile Wi-Fi eklentileri serisinin üçüncü yazısıdır. Bir önceki yazımızda Texas Instrument firmasının Wi-Fi eklentisini açıklamıştık. Bu yazımız da ise bir shiled yani eklenti olmayan ama Wi-Fi eklentileriyle aynı amaçla ve çalışma mantığıyla çalışan Adafruit CC3000 Wi-Fi kartını detaylıca açıklayacağız. Böylelikle internet üzerinden odamızın ışığını açıp kapatacağımız bir sonraki yazımıza hazırlık yapmış olacağız.

Jpeg

Adafruit CC3000 Wi-Fi Kartı

Adafruit firmasının iki farklı CC3000 Wi-Fi modülü vardır. Birisi bir önceki yazıda açıkladığımız tarzda bir shield yani eklenti olarak, bir diğer ise daha küçük ebatlarda bir kart olarak vardır. Her iki ürünü de kart üzerinde 3.3V regülatöre sahiptir ve 350 mA pik akımına çıkabilmektedir. 3 veya 5V aralığında çalışabilmektedir.

CC3000 Wi-Fi kartı (Breakout) kolay kullanım, iyi kapasitesi ve daha uygun fiyatı ile sıkça kullanılan Arduino Wi-Fi kartlarındandır. Haberleşme olarak SPI kullanmaktadır. UART tipi haberleşme kullanmamaktadır. SPI kullanımı; verilerin istenirse hızlı, istenirse yavaş atılmasını sağlamaktadır.

Özellikleri

802.11b/g desteklemektedir
Açık/WEP/WPA/WPA2 güvenliği
TKIP & AES
BSD Soketi ile TCP/IP
26.22×40.45×2.95 mm
3.46 gram

Montaj

Adafruit CC3000 Wi-Fi modülü 9 pinden oluşmaktadır. Satın alındığında pinleri ayrı olarak gelmektedir. Pinlerini güzel bir şekilde lehimlememiz gerekmektedir. Lehimlerken resimlerde gösterildiği gibi breadboard üzerine koyarak veya siz nasıl daha kolay ve iyi lehimleyebilirseniz öyle lehimlemeniz gerekmektedir.

cc300-pin-bağlantisi

Lehimleme bittikten sonra Arduino UNO, MEGA vb. kartımızın 5V pini ile Wi-Fi kartımızın Vin pini arasında bağlantı yapıyoruz. Aynı şekilde Arduino kartımızın GND pini ile Wi-Fi kartımızın GND pini arasında da bağlantılarımızı yapıyoruz.

cc3000-vcc-gnd-bağlantısı

Not: Adafruit sitesindeki uyarıya dikkate alarak eğer Arduino Due kartını kullanıyorsanız mutlaka Arduino Due kartının 3.3V pini ile Wi-Fi kartımızın 3.3V yazan kısımları arasında bağlantı yapıyoruz.

Enable ve Interrupt Bağlantıları

Şimdi de enable ve interrupt bağlantılarını yapıyoruz. Bunun için Arduino kartımızdan dijital 5 nolu pin ile Wi-Fi kartımızdan VBEN pinlerini bağlıyoruz. Ardından Arduino kartımızdan dijital 3 nolu pini, Wi-Fi kartımızdan IRQ piniyle bağlantı yapıyoruz.

cc3000-enable-interrrupt-bağlantisi

SPI Bağlantısı

 • Wi-Fi kartındaki CLK pini ile Arduino dijital 13.pinini bağlıyoruz,
 • Wi-Fi kartındaki MISO pini ile Arduino dijital 12.pinini bağlıyoruz,
 • Wi-Fi kartındaki MOSI pini ile Arduino dijital 11.pinini bağlıyoruz,
 • Wi-Fi kartındaki CS pini ile Arduino kartındaki dijital 10.pinini bağlıyoruz.

Eğer Arduino Mega kullanıcaksanız;

 • Wi-Fi kartındaki CLK pini ile Arduino dijital 52.pinini bağlıyoruz,
 • Wi-Fi kartındaki MISO pini ile Arduino dijital 50.pinini bağlıyoruz,
 • Wi-Fi kartındaki MOSI pini ile Arduino dijital 51.pinini bağlıyoruz,
 • Wi-Fi kartındaki CS pini ile Arduino kartındaki dijital 10.pinini bağlıyoruz.

cc300-spi-bağlantısı

CC3000 kartında, SPI haberleşme, Clock (CLK), mikrodenetleyici içinden gelen veriler (MOSI) ve mikrodenetleyiciye çıkan verileri (MISO) içerir.

Not: CC3000 ile Arduino’yu kullanırken, Arduino’yu 1 amper veya daha fazla olan bir harici bir güç kaynağı ile beslediğimizden emin olmalıyız. Arduino + CC3000’ne bilgisayar USB kablosundan güç verdiğimizde stabil olarak çalışmayacaktır çünkü USP portun besleyeceği güç yetmeyecektir.

CC3000 Board Kütüphanesi

İlgili kütüphanelerini Adafruit websayfasından veya aşağıdaki yorum kısmından bize mesaj atarak isteyebilirsiniz. Mesaj atarken girdiğiniz mail adresinize kütüphaneleri göndereceğiz.

Kütüphaneleri Arduino’nuza ya kütüphanelerin bulunduğu dizini bilgisayarınızdan açarak yükleyebilirsiniz ya da Sketch=)Include Library=)Add.ZIP Library diyerek .Zip şeklindeki dosyanızı yükleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Burada önemli olan noktalardan birisi, örnek bir sketch açtığınızda kodların içinde yer alan aşağıdaki resimde gösterildiği gibi kendi internet ağ ismini ve şifresini belirtilen yere yazmalısınız.


cc3000-ssid-yapısı

buildtest

Devre şemasıyla gösterildiği Arduino ve CC3000 Wi-Fi modülünü bağladıktan sonra işlemlere başlamadan önce “buildtest” yapmak iyi bir fikirdir. Böylelikle düzgün çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

Buildtest sketcihin açınca, yukarıda ÖNEMLİ ifadesiyle belirtilen kendi ağ ve şifrenizi oraya yazarak bir düzenleme yapmalısınız.

cc3000-şeması

⇒ Adafruit

2 yorum “Adafruit CC3000 Wi-Fi Kartı (Breakout)

 • Avatar
  27 Aralık 2015 at 23:20
  Permalink

  Kütüphaneyi atabilirmisiniz

  Reply
  • Admin
   27 Aralık 2015 at 23:28
   Permalink

   Merhaba Fatih,
   Tabi ki 🙂 Mail adresine gönderdik!
   İyi çalışmalar…

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adafruit CC3000 Wi-Fi Kartı (Breakout)

2