Dayanıklı Malzemelerde Biyopolimerlerin Önemi

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Dayanıklı Malzemelerde Biyopolimerlerin Önemi

Kolajen gibi biyopolimer, dayanıklı doğal malzemelerin temelini oluştururlar. Düşük basınç ya da baskı seviyelerinde moleküller kırılmadan esneyip bükülebilir. Basıncın daha düşük olduğu koşullarda ise polimerin kendisi esneyerek doğal yapının kırılmasını engeller.

Bu tür biyopolimerler çok sert minerallerde bulunur. Örneğin doğal bir biyopolimer olan örümcek ipeği saç telinden ince, pamuktan hafif, plastikten esnek ancak çelikten beş kat daha sağlamdır. Örümcek ipeğini bu kadar üstün yapan, ipeğin kimyasal yapısında ve üretim merkezinde gizli.

biyopolimer-örümcek-ağı

Bu ipeğin ham maddesi, sarmal aminoasit zincirlerinden oluşan keratin proteini. Keratinin esnek hidrojen bağlarla bağlanmış aminoasitlerden oluşuyor olması da, bu maddelere hem sağlamlık hem de esneklik kazandırıyor.

Bir malzemenin sağlamlığı ve esnekliği endüstride kullanım şansını da artırıyor. Örümcek ipliğinden süper dayanıklı tekstil ürünleri, gerektiği kadar esneyebilen emniyet kemerleri, hassas ameliyatlarda kullanılabilecek biyobozunur, iz bırakmayan ve alerji yapmayan ameliyat iplikleri yapılması düşünülüyor.

biyopolimerler

Biyopolimerler Neredeyse Her Alanda Kullanılacak!

Ayrıca hafif, esnek ve kurşun-geçirmez zırhlar, çelik yelekler, miğferler, farklı sıcaklıklara ve koşullara dayanabilen paraşütler, gemileri bağlamak için hafif halatlar, optik ve elektromekanik kablolar, doku uyumlu yapay tendonlar ve bağlar, uçak ve gemi sanayisi için dış yapı malzemelerinin üretilmesi planlanıyor.

⇒ Tübitak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dayanıklı Malzemelerde Biyopolimerlerin Önemi

0