Önemli Bilgisayar Virüslerinin Çevrimiçi Müzesi

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Önemli Bilgisayar Virüslerinin Çevrimiçi Müzesi

Günümüzde zararlı yazılımlar varlıklarını size hissettirmeden kişisel bilgilerinizi ve paranızı çalma peşinde. Ama eskiden öyle değildi. Virüsler şan ve şöhret için yazılır, elden ele dolaşan disketler aracılığıyla bulaştığı sistemde varlığını açıkça belli eder ve gözünüzün önünde dosyalarınıza ve işletim sisteminize geri döndürülemez zararlar verirdi.

F-Secure araştırmacısı Mikko Hypponen, vaktinde canımızı fena yakan bu virüsleri bir araya toplayıp içlerindeki zararlı kodları ayıklayarak İnternet Arşivi adlı web sitesinde açtığı çevrimiçi bir müzeye yerleştirmiş. Bu sayede, bilgisayarınıza herhangi bir zarar verme endişesi taşımadan bu virüslerin bulaştığı sistemlerde ne gibi etkileri olduğunu görebilirsiniz.

virus-muzesi

Örneğin bazıları ekrana değişik mesajlar yazarken, bazıları da adını doğru şekilde telaffuz etmenizi emredip bunu yapmadığınız takdirde ekranınızı şekilden şekle sokarak sizi delirtecek şekilde programlanmış. Gerçekten çok güzel bir derleme. Koleksiyona archive.org/details/malwaremuseum adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Bilgisayar Virüslerinin Çevrimiçi Müzesi

0