Teknoloji Transfer Platformu

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Teknoloji Transfer Platformu

Teknoloji Transferi Platformu; patent, faydalı model veya tasarım korumasına sahip teknolojilerin transferiyle ilgili verilerin yayımlandığı bir platformdur. 

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun (BTYK) 2011 yılında gerçekleştirilen toplantısında, “Yerli Patentlerin Lisanslanmasını Teşvik Edecek Politika Araçlarının Geliştirilmesi” kararının alındığını ve karar kapsamında yürütülen çalışmalar sonucunda Teknoloji Transferi Platformu için “www.teknolojitransferi.gov.tr” internet sitesinin oluşturuldu.

teknolojitransferofisi1

Şubat 2015 tarihinde hayata geçirilen sitede; patent, faydalı model veya tasarım korumasına sahip teknolojilerin transferiyle ilgili verilerin yayımlanmaktadır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Sahip oldukları teknolojiyi lisans vermek veya devretmek isteyen taraflar ‘Lisans/Devir Verme Teklifleri’ bölümü, belli bir teknolojiye ihtiyaç duyan taraflar ‘Lisans/Devir Alma Teklifleri’ bölümü üzerinden ilan verebiliyor ve verdikleri ilanlara ilişkin güncelleme yapabiliyorlar.

Bize destek olmak isterseniz sayfamızdaki reklamlara tıklayabilirsiniz. Teşekkür ederiz…

‘Koruma Süresi Dolan Buluşlar/Tasarımlar’ bölümünde ise üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri Türkiye’deki koruma süresi dolan patent, faydalı model ve tasarımlar yayımlanıyor” diye konuştu.

teknolojitransferofisi2

İlginizi Çekebilir ⇒ Yerli İnsansız Kara Aracı: KAPLAN

Teknoloji Transferi Platformu sitesinde hem girişimciye hem de buluş sahibi için gereken çalışmalar farklı amaçlarda farklı bölümler altında toplanmıştır;

“Etkinlikler” bölümünde; fikri sinai mülkiyet ve yönetimiyle ilgili konularda ülkemizde gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası seminer, çalıştay ve benzer faaliyetlere ilişkin program ve sunumlar yer almaktadır.

“Yayınlar” bölümünde; ilgili konularda yerli ve yabancı kitap, makale, derleme gibi bilgi kaynaklarıyla anket ve analiz çalışması sonuçlarının paylaşıldığı bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

“Ticarileşme Hikayeleri” bölümünde; Türkiye’den çıkan buluş ve tasarımlarla ilgili ticarileştirme hikayelerinin anlatılmaktadır.

“İstatistikler” bölümünde;  teknoloji transferiyle ilgili ulusal verilerin yayımlandığı istatistikler yer almaktadır.

“Teknoloji Paydaşları” bölümünde; teknoloji transferiyle ilgili tarafların bilgilerinin yayımlandığı alan yer almaktadır.

teknolojitransferofisikapak

Online Değerleme Motorunun Geliştirilmesi

Teknoloji Transferi Platformu sitesine e-posta adresi ve ad soyad bilgileriyle kolayca üye olunabileceğine değinen Işık, sitede ilan yayımlanabileceğini ve e-bülten gibi bilgilendirmelerden haberdar olunabileceğini belirtti. Yayına başladığı yaklaşık 5 aylık süre zarfında Teknoloji Transfer Platformu sitesine 401 kişinin üye olduğunu, 880 ‘Lisans/Devir Verme Teklifi’ ilanı, 3 ‘Lisans/Devir Alma Teklifi’ ilanı ve bin 928 ‘Koruma Süresi Dolan Buluş/Tasarım’ ilanı yayımlandığını kaydeden Işık, şu değerlendirmelerde bulundu;

“Ülkemizdeki patent, faydalı model veya tasarım korumalı teknolojilerin ticarileştirilmesi çalışmalarına yardımcı bir araç olan Teknoloji Transfer Platformu kapsamında önümüzdeki günlerde bazı yeni çalışmaları hayata geçirmeyi planlıyoruz. Lisans/Devir Verme veya Alma Teklifi ilanı veren taraflarla bir anket çalışması yaparak, ilan süreci ve sonrasında yaşanan tecrübeleri ve önerileri tespit etmek bu çalışmalardan biri olacak. Bir diğer çalışma da lisans/devir verme teklifi verilen buluş ve tasarımların niteliksel değerlemesini yapacak online değerleme motorunun geliştirilmesiyle ilgili. Ayrıca Teknoloji Transfer Platformu için hazırladığımız kamu spotuyla sitenin tanıtımını yaparak herkesin site hakkındaki farkındalığını artırmaya çalışacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji Transfer Platformu

0