İş ve Özel Hayat Dengesinin Temel İpuçları

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

İş ve Özel Hayat Dengesinin Temel İpuçları

Yıllık izinlere sıkışan bir hayattan kurtulmak mümkün mü? Ülkemizde durum böyleyken acaba dünyada nasıl?

1.379 saat ile en az çalışılan ülke Hollanda ve yıllık ortalama 1.413 saat ile dünyanın en az çalışılan ikinci ülkesi ise Almanya olduğunu biliyor muydunuz?

Türkiye’de ise insanlar, toplamda 12 milyon çalışan, Almanya’dan tam 58 iş günü daha fazla çalışıyor. Bu da yaklaşık yıllık toplam 1.877 saat çalışma süresi ediyor. Durum böyle olunca, nerede hata yaptığımızı biraz düşünmek gerekiyor sanırım.

çocuk patron

Gelelim ipuçlarımıza;

Söylenilenlere göre öncelikle Hayattan ne istediğimize dair bilinçli tercihler yapmamız gerekiyor.

Yani hayatı akışına bırakmak yerine, hayattan ne istediğinize ve beklediğinize dair net fikirleriniz olsun. Zamanınızı nasıl geçireceğinizi iyi belirlemeye çalışın. Hayatınızdaki önemli kişilerle bu konuyu konuşun, fikir alışverişinde bulunun. Sizin için neyin gerçekten önemli ve değerli olduğuna karar verin. Daha sonra da kendinize bir yol haritası belirleyin ve ilerleyin.

yol haritanız olmalı

Yol haritanızı uygulamaya geçirdiğinizde birçok etmenin bu haritayı zorlayacağını unutmayın. Bu yüzden ikinci ip ucumuz Yakın çevrenizle neyin işleyip işlemediğini düzenli olarak konuşun. Hayatınızdaki önemli ve değer verdiğiniz kişilerle sürekli iletişim halinde olun. Yol haritanızda işleyen ve işlemeyen, tıkanan noktaları tartışın. Düzeltme ya da güncelleme yapmaktan çekinmeyin. Yeter ki asıl hedeften uzaklaşmayın.

Sevdiklerinize işten arta kalan zamanınızı ayırmayın, onlarla vakit geçirmek için sevdiklerinize özel zaman planı yapın ve işle ilgili acil bir durum gelişse bile bu konuda taviz vermemeye çalışın. Sonradan pişmanlık duymamak için buna özen gösterin. Unutmayın ki, geri getirilemeyen tek şey zamandır. Buradan da çıkan üçüncü ipucumuz; Ailenize, arkadaşlarınıza ve hobinize zaman ayırın.

hobi yapmak

Başarı konusunda kendi yaklaşımınızı belirleyin; işte bu önemli bir nokta! Kim olduğunuza, değerlerinize ve nelerin gerçekten önemli olduğuna dair güçlü bir algınız olsun. Sizi neyin mutlu ettiğini bilin ve bunu mümkün olduğunca hayatınıza dahil edin. Bunu yaptığınız her şey için bir rehber olarak kullanırsanız sizin için gerçek başarının ne olduğunu da tanımlamış olursunuz.

Planladığınız iş dışı vakitlerinizde elektronik aygıtlarınızı (laptop, pc, tablet, telefon vb.) kapatmaya veya sessiz konumunda tutmaya özen gösterin. Aynı anda birçok şeyi yapmanın çok da verimli olmadığını bilin ve o an ne yapıyorsanız sadece ona odaklanın. Tüm algınız ve çalışma enerjiniz tek bir işe yüklendiğinde daha verimli olacaktır. Müziğin, meditasyonun ve sporun sizi günlük stresten uzaklaştıracağını ve iş saatlerindeki performansınızı da arttıracağını unutmayın. Kısacası Dikkatinizi dağıtan şeylerden uzak durun ve gün içerisinde motivasyonunuzu arttıracak, kendinizi şimartacak küçük aktiviteler yapın.

» İlginizi Çekebilir ⇒ Başarı İçin Anahtar: Profesyonellik!

Birçok kişi hayat koşturmacası içerisinde, kendisini hayatın kontrolünü kaybettiği bir noktada bulabilir. Size düşen ise o ana değil, finalde nereye varacağınıza odaklanmaktır. Yeni bir ip ucu daha, Tutkularınızın peşinden gitmenizi sağlayacak hedefleriniz olsun! Nihayetinde istediğiniz şeye ulaşacağınızı düşünüyorsanız o an için bazı fedakarlıklarda bulunmaktan çekinmeyin.

Genel olarak verilen tavsiyeler sıralamasında son olarakta zor zamanlarda yardım alabileceğiniz Güçlü bir destek ağınızın olması yer alıyor. İyi gün değil, kara gün dostu olmaya özen gösterin. Bununla birlikte ilgi alanlarınızı çeşitlendirin ve iletişim ağınızı da güçlendirin. Yeni şeyler öğrenmeye açık ve hevesli olun. Özetle, çevrenizi genişletmeye çalışın.

iş çevresi-network oluşturmak

Tüm bunlar bir yana, belki de en önemli ipucu Seveceğiniz bir işe sahip olmanız. Hobisi işi olanlar ya da hobisinden para kazananlar kadar şanslı değilsek de yapacağımız belli tercihler ve belli fedakarlıklar sayesinde en azından vakit geçirmekten mutluluk duyacağımız bir iş ortamı ve kariyer gelişimine sahip olmak elimizde;

Unutmayalım ki mutluluk ve başarı bir şans değil, tercihtir.

Burak Ali Kasap

Burak Ali Kasap

Yer yer yoğun, çoğu zaman neşeli; fazla sosyal ve başarılı bir voleybol antrenörü ve aynı zamanda iyi bir Elektronik Haberleşme Mühendisi adayı. Haberleşme konuları üzerine yoğunlaşan, kişisel gelişim düşkünü bir çeyrek yazar :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş ve Özel Hayat Dengesinin Temel İpuçları

0