Gün Boyu Mutlu Olmanın Sırları

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Bu Yöntemlerle Her Gününüzü Mutlu Geçirin

Her gününüzü mutlu geçirmenin tabi ki de öyle kompleks bir sırrı yok. En azından varsa da bu yazıda biz bahsetmeyeceğiz. Çizgi filmlerden fırlamış gelen cadılar gibi sana bir mutluluk iksiri hazırlayacağım, ömrün boyunca hep mutlu olacaksınız gibi bir tavsiyemiz de yok, olmayacak, korkmayın.

Hayal kırıklığına uğramış okuyucularımız için bizden söylemesi; mutluluk için böyle ahım şahım çabalara gerek yok aslında mutluluk ilacınız sizsiniz, yani her şey sizde bitmektedir. Birazdan açıklayacağımız yöntemleri ne kadar hayatınıza empoze etmeye çalışırsanız gün boyu mutlu olmaya çabalamaktan ziyade aslında mutlu kalabileceğinizin farkına varacaksınız.

Mutluluğun sırrı nedir sorusu yüzyıllar boyunca kafaları meşgul etmiş ancak şöyle elle tutulur, gözle görülür, kesin şöyle ya da böyle yap ömür boyu mutlu olacaksın diyen birileri çıkmamıştır. Çünkü mutluluğun sırrı başta da bahsettiğimiz gibi aslında insanın kendi içinde gizli. Şöyle anlatalım, her şey insanın kendi kafasında, düşüncelerinde ve olaylara nasıl baktığında saklanmaktadır. Yanılıyor muyum?

Güne nasıl başlarsanız gününüz öyle devam edecektir. Sabah uyandığınızın andan itibaren moralinizi yüksek tutmanız oldukça önemlidir. Unutmayın ki mutsuz, başarısız ve insan ilişkilerinde iyi olmayan insanların çoğu güne moralsiz başlamıştır. Mutlu bir insan olarak güne başlamanız için işte birkaç ipucumuz;

*Uyandığınız an güne gülümsemeyle başlayın. Belki ilk yöntemimiz başlangıçta biraz saçma gelecek ama uyguladıkça faydasını göreceğinize eminim.

*Bu sırrımızda ise sizleri olumlu düşünmeye yönlendiriyoruz. Her insan kolayca olumlu düşünemez biliyoruz ancak birazcık çabayla her şeye bakış açınız değişebilir. Şöyle söyleyin kendinize Bugünüm güzel geçecek” veya “Başıma gelecek her türlü olumsuz şeyin üstesinden gelecek yeteneğe sahibim” gibi düşüncelerle güne başlayın. Olumsuz düşüncelerinizi basket yapıp çöpe atabilirsiniz.

*3.sırrımızda ise nefes egzersizlerinin ne kadar önemli olduğundan bahsedeceğiz. 1 ve 2. maddelerimizi eksiksiz yerine getiren herkes uyanır uyanmaz bir pencereyi açsın ve şöyle mis gibi temiz havayı ciğerlerine nüfus ettirsin. Burada en önemli koşulumuz doğru nefes alabilmek. Yaptığınız nefes egzersizlerini birkaç kez tekrarlayın.

*Geldik en önemli kısmımıza. Herkes güne dinç başlayamıyor maalesef. Gece geç saatlere kadar ders çalıştınız veya yediğiniz ağır şeylerden ötürü verimli bir uyku geçiremediniz ve yorgun hissediyorsanız eğer enerjinizi geri kazanmak ve yorgunluğunuzu atmak için güne küçük egzersizlerle veya bol vitaminli muhteşem bir kahvaltıyla başlamakta fayda var. Kahvaltı deyip geçmeyin sakın. Sağlıklı bir kahvaltı verimli bir günü ayağınıza kadar getirir, size enerji verir, kısa vadeli de olsa hafızayı güçlendirir ve daha uzun sürelerde daha yoğun konsantreye sahip olmanızı sağlar. Güne ne kadar enerjik başlarsanız bütün gününüz de öyle geçecektir. Ayrıca şu sözü  de aklınızdan hiç çıkarmayın: “Hiç kimse içindeki coşkuyu kaybetmiş bir insan kadar yaşlı olamaz!”

*Biraz gökyüzünü izleyin, uçan kuşları, kedileri ve köpekleri seyredin. Başka bir şeyi gözlemlemek, diğer varlıkları görmek sizin de bu evrende bir yeriniz olduğunu gösterecek, varlığınıza şükredeceksiniz. Abartmıyoruz, iki dakika sonra mutluluktan kanatlanıp kuş olup uçtuğunuzu görebilirsiniz. Ayrıca bir çiçek veya sevimli bir hayvanla olabildiğince bağ kurmaya çalışın. Örneğin, kimi zaman yolda gördüğünüz bir çiçeğin varlığı bile size mutlu etmeye yetecektir.

*Bencillikten olabildiğince hatta tamamen uzak durmaya çalışın. “Bunu ben yaptım’’ gibi birinci tekil şahısla eylemlerinizi asla çekimlemeyin.

*İhtiyacı olan birine iyilik yapın Elbette ki sizde bilirsiniz başkasının mutluluğuna sebep olmak sizin kat ve kat daha mutlu olmanızı sağlayacaktır. Sizin için çok önemli olan birine güzel sözler söyleyin, çiçek alın… gibi davranışlarda bulunun.

*Etrafınızdaki insanlara karşı farklı bir bakış açısı kazanın. Mesela, onlara işlerinde köstek olmak yerine onlara değer katmaya çalışın. Unutmayın bir insanın iyi yanını ortaya çıkarmak için önce onun en iyi yanını hayalinizde canlandırmaya çalışın ve etrafınızdakilere yardımcı olun.

*İnsanlara karşı mutluluk rolü oynayın bir nevi “miş gibi oyunu’’ oynayın. Moraliniz bozuk bile olsa mutluymuş gibi davranın. Bir süre sonra zaten kendiliğinizden kötü enerjinizden kurtulup bu duruma uyum sağladınızı göreceksiniz.

*Diyelim ki çok zor bir gün geçireceksiniz. Bir sunumunuz veya çok önemli bir sınavınız var. Bu durum kaygı seviyenizi artıracak ve stresiniz tüm gününüze yansıyacaktır. Bu tür durumlarda hemen hayal gücünüzü devreye sokun. Hayal etmeniz, bedeninizin davranışlarını inanılmaz derecede belirleyecektir. Kendinizi hayalinizde olmak istediğiniz kişi olarak zihninizde resmedin. O gün, nasıl olmak ve nasıl görünmek istiyorsanız öyle olun. “Özgüvenli, rahat ve dinlenmiş…” Bu olumlu hayalin nasıl da işe yaradığına siz bile inanamayacaksınız. Eğer yapacağımız her işi zihnimizde iyi gidiyormuş gibi canlandırırsak inanın ki her şey tıkırında gidecektir.

*İşte son sırrımız ise kendinizi sevmeniz. Her şeyinizle; olumlu, olumsuz, güzel, çirkin… Gibi özelliklerinizle kendinizi sevmeyi hayatınızın merkezine koyun. Unutmayın ki insan zayıf yanlarıyla da insanlığından bir şey kaybetmeyecektir. Güçsüzlüklerinizle barış imzalayabilirseniz eğer her şey daha da kolaylaşacaktır. Güzel ve mutlu günler geçirmeniz dileğiyle, gülümsemeyi sakın ihmal etmeyin 🙂

⇒Kigem

İrem Kayar

İrem Kayar

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi. Teknolojiye ilgili, araştırmayı seven, 3d yazıcı meraklısı, fotoğraf çekmeye bayılan, her daim neşeli bir mühendis adayı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gün Boyu Mutlu Olmanın Sırları

0