Başarı İçin Anahtar: Profesyonellik!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Başarı İçin Anahtar: Profesyonellik!

Günümüz yoğun iş temposunda görmezden geldiğimiz profesyonel davranış kurallarını ihmal ederek işlerimizi nasılda içinden çıkılması zor durumlara soktuğumuzun farkına bile varmayız. Bu düzeltilemeyecek iletişim kazalarına ve tüm fırsatları da kaçırmaya sebep olabilir.

”Profesyonel” ne demektir? Sözlük anlamı ile “Bir işi kazanç sağlamak amacıyla yapan (kimse)”, anlamına gelen bu sözcük Türkiye’de ise en çok futbolcular ve şirketlerde yöneticiler için kullanılır. Fakat gelin görün ki profesyonellik anlayışı yanlış ve eksikliklerle dolu! Kimi defa da olumsuz yakıştırmalara hedef olmakta, hatta “aşırı para hırsı ya da düşkünlüğü” anlamında bile kullanılmaktadır. Oysa gerek özel, gerekse iş hayatında, profesyonel tutum verimliliğin ve etkinliğin en temel özelliğidir.

profesyonel-lepicallidus2

Profesyonel davranış kurallarını uygulayarak işlerimizi daha kolay ve çözülebilir hale getirebiliriz. Bir profesyonel olarak doğru iletişim kurmaya, yerine, yaşına ve konumuna göre davranmaya özen göstermemiz gerekir.

İkinci ve ya üçüncü kişilere profesyonelin ne olduğunu sorduğunuzda genel olarak;

 • Profesyonel yönetici, yöneticiliği meslek edinmiş kişidir.
 • Profesyonel, mesleğini bilen, iyi okumuş ve tecrübeli kişidir.
 • Mesleğini para karşılığı icra eden kişidir.
 • Emeğini satan kişidir.

Cevaplarını almanız gayet normal. Çünkü algımız o yönde ilerlemeye devam etmekte. Bir antrenör ve her adımı sağlam atmaya çalışan bir mühendis olarak benim de bu konuda fikirlerim mevcut. Meslek hayatının başında olan her bireyin yaptığı gibi bende 5 yıllık 10 yıllık kariyer planları yapıp, kendime hedefleri koyuyorum ve bu konuda kendimi eğitmeye çalışıyorum. Bu doğrultuda aslında iş hayatında birçok kişide eksik olan ve hakkında bir sürü çalışma yapılmış bu konuya ben de katkıda bulunmak istedim.

Bana Göre Profesyonel

Öncelikle kendini, insanlarla ilişkilerini ve çevre koşullarını kontrol etme kabiliyeti olan kişidir. Duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını yöneterek kendini kontrol eder. Sürekli kendisine dönütler gerçekleştirebilmelidir. Karşısındakinin kişisel alanına girmeden söylemek istediğini söyleyerek, ona kendi dilini konuşturarak ve onu kendi değerlerine çekerek ilişkilerini yönetir. Enerjisini etkili olabileceği konular üzerine odaklayarak, çevre koşullarına hakim olabilen kişidir.

profesiyonel-lepicallidus1

Profesyonel, odaklandığı konuda derin bir bilgi havuzuna sahip, direktörlük yapabilecek ve bu havuzdan çözüm ortaklığı yaptığı kişi veya kişileri eğitebilecek düzeyde olmalıdır. Aynı zamanda kendisi de bilgiye her zaman açıktır, bilgisini artırmaya ve güncellemeye hazırdır.

Genel olarak ‘Profesyonel’ canının istediği gibi hareket etmez; bulunduğu yerin kurallarına, süreçlerine uyum sağlar, belirlenen standartları korur. Gerekirse kendisi standartları geliştirir ve yenilerini ekler.

profesyonellik-lepicallidus

Aslında tam olarak konuştuğumuz konu ya da varmak istediğimiz sonuç yaratıcı, araştırıcı ve çözüm odaklı olmak. Bu üç özellik sizde bulunuyorsa bunları asla köreltemez veya bastıramazsınız. Bu olgular bir şekilde gün yüzüne çıkar ve sizin onları yönetmeniz gerekirken onlar sizi bile kontrol edebilir. Sahip olduğunuzu anlamanın çok kısa bir yolu;

 • “Kusura bakmayın, olmuyor” cevabı sizin için ideal mi?
 • “İmkansızlar hemen gerçekleştirilir, mucizeler biraz zaman alır” ifadesi mi sizin için daha anlamlı?

Yapmamız gereken tek şey kabullenmemek, olmayanı nasıl oldurmamız gerektiğini aramak, bulmak ve bunu sunmak. Bu amaç doğrultusunda zekamızı, bilgimizi ve tüm deneyimimizi her konu başlığında tekrar tekrar kullanmak zorundayız. Lakin şuan okuduğumuz gibi düz bir şekilde değil, bu amaçla tüm cesaret ve çalışma enerjimizi yanında destekleyerek kullanmalıyız!

Bir profesyonel olmak için sahip olmamız gereken yetkinlikler kısaca;

 • Kişisel sorumluluk
 • Kalite ve düzene özen
 • Yenilikçilik
 • Stresle başa çıkma
 • Başkalarını geliştirme
 • Odaklanma
 • Özgüven

Kendimize bu yetileri kazandırdığımız ve yerimizde saymaktan vazgeçtiğimiz sürece çalışma hayatımızda profesyonel olmak için her daim sağlam ve başarılı bir adayız!

Burak Ali Kasap

Burak Ali Kasap

Yer yer yoğun, çoğu zaman neşeli; fazla sosyal ve başarılı bir voleybol antrenörü ve aynı zamanda iyi bir Elektronik Haberleşme Mühendisi adayı. Haberleşme konuları üzerine yoğunlaşan, kişisel gelişim düşkünü bir çeyrek yazar :)

2 yorum “Başarı İçin Anahtar: Profesyonellik!

 • Avatar
  14 Ekim 2015 at 12:59
  Permalink

  Yazınızı etkileyici ve yararlı buldum Burak Bey, çok önemli noktalara değinmişsiniz, profesyonellik başarının temelidir. İş ilişkilerinde profesyonel ve soğuk kanlılık, yükselmenin ve yönetimin temel anahtarlarıdır diye düşünüyorum. Yazılarınızın devamını beklerim.
  Saygılar

  Reply
  • Avatar
   14 Ekim 2015 at 16:15
   Permalink

   Tebrik ediyorum canım oğlum başarılarının daim olmasını diliyorum.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başarı İçin Anahtar: Profesyonellik!

2